Otorinolaringologija

Rhinosinusitis chr. allerg

foxcrime

Postovani
Trecu godinu zaredom, pocetkom oktobra pocinju problemi sa kasljem. Pocinje kao produktivan kasalj koji se nakon 7-10 dana razvije u suvi i koji traje otprilike 4-5 mjeseci. Nemam kijavicu, niti mi nos curi, naprotiv kao da je blokiran sa sluzi koju je jako tesko izbaciti van. Imam osjecaj da ta sluz ide i niz grlo i stvara osjecaj kao da imam lopticu u grlu. Nalaz pluca i spirometrija uredni. Na ORL pregledu dobila sam nalaz RTG PNS - aplazija desnog frontalnog sinusa, rubno zadebljala sluznica maxilarnih sinusa
Dg; Rhinosinusitis chr. allerg
GERB
Th: Aerius tbl 1x1 20 dana
Flixonase spray u nos ujutro 1 mjesec
Controloc 40 mg 1x1 dvadeset dana.
Kontrola za 1 mjesec
Doktor mi nije preprucio da radim alergo-test. Kontrola se priblizava, a meni nakon terapije nije ni malo bolje. Mozete li mi objasniti dijagnozu i da li bi trebala da trazim od doktora sa uradi i neke druge testove.
Hvala

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, imate simptome kronične upale paranazalnih sinusa koji su najvjerojatnije potencirani vazomotornim ili alergološkim smetnjama sluznice (potrebno dokazati alergološkim testiranjem). Iste simptome može izazvati i GERD za kojeg ste dobili terapiju koja nije pokazala značajnije poboljšanje. Jesen je tipično godišnje doba za vazomotorne ili alergološke poremećaje sluznice (alergije na grinje, plijesni ili kućnu prašinu). U terapiju bi trebali uvesti lijekove za navedeno.