Otorinolaringologija

vrtoglavica

kjara

Postovani Dr.,
desilo mi se prvi put pre mesec dana a danas ponovilo, nekakva cudna vrtoglavica kao da u zemlju popadam.to traje jedan dan i sutradan vec nemam nikakvih problema.bila sam najpre kod fizijatra koji mi je utvrdio spazam vratnog dela, to se saniralo ali evo i posle te terapije se nije nista promenilo. isla sam u 6. mesecu kod neurologa, bilo je sve u redu ali mi je rekao da ako se problem ponovi trebam raditi dopler vratnog dela. imam 40 godina i po prvi put ovakve probleme, pritisak mi je jako nizak ali mi to dosada nije stvaralo vece probleme. znam da moram na dalje pretrage ali mozete li mi dati nekakva uputstva kao i moguce uzroke ovakvih vrtoglavica, da li je to mozda vertigo.napominjem da prvi put nisam imala mucninu ali danas sam vec osetila blagu mucninu.hvala unapred

Prof. dr. sc. Željko Bumber, dr. med.

Morate na obradu:u neki audiološki centar kako bi se ispitali barem osnovni parametri koji sudjeluju u nastanku
vrtoglavice. Tak nakon toga moguća je preporuka.

kjara

hvala na brzom odgovoru: po vasem misljemu koje bih pretrage trebala da uradim posto su misljenja ljekara razlicita.hvala jos jednom

Prof. dr. sc. Željko Bumber, dr. med.

Obrada koja se radi u Centrima za obradu sluha je standardna i stepeničasta (korak po korak) te mislim da se ne trebate zamarati nazivima pretraga. Ovisno o nalazima obrada se može proširiti i nadopuniti .

kjara

Postovani Dr,
evo ja sam napravila odredjene pretrage, najpre kod ORL koji je dao sledecu dg.
Vertigo H82
Klinicki nalaz uredan, sponatani Ny nema.
terapija: cavinton 3x1, beviplex 2x1,bromazepam 1,5mg- 2x1
Potom sam uradila laboratorijske pretrage (eritrociti, leukocitarnu formulu,trombociti, hemoglobin, gvozdje, glukoza, trigliuceridi,ALT,AST sve u granicama normale-srednje vrednosti) jedina su odstupanja kod holesterola 6.91mmol/ ;zatim fibrinogen 4,22g/L;sedimentacija 10mm/h; urin sve uredu osim nekoliko kristala Ca oksalata.
I na kraju Rtg vratne kicme u 2 pravca sa nalazom: ispravljena fizioloska lordoza, uz pocetne degenerativne promene
Napominjem da sam pre ovih vrtoglavica isla na fizikalnu terapiju zbog spazma vratnog djela, ali da mi se upravo posle terapije pojavio vertigo. Takodje za vreme ovih vrtoglavica , poslednja dva dana sam imala jaki napad migrene (koje imam s vremena na vreme, otprilike 1-2puta u 6 meseci i traju oko tri dana) ali ovaj put nisam na vreme uzele preventivu tako da su bolovi bili vrlo jaki. Evo 5 dana nakon terpije i mirovanja vrtoglavice su umanjene ali ih jos uvek osecam pri promeni polozaja i to najcesce u krevetu i prilikom savijanja napred i u stranu, kad ravno hodam i krecem se nema nikakvih problema.Sta mislite o svemu ovome i sta mi predlazete od analgetika kao preventivu migrenoznih napada s obzirom da uzimam cavinton? Jos jednom veliko hvala i postovanje

kjara

evo samo bih dodala jos da sam bila kod neurologa i da je njegov nalaz uredu, kao i da sam bila u audioloskom centru na ispitivanju sluha i centra za ravnotezu i tu je sve uredu.Da li bi trebalo mozda da uradim dopler vratnih zila?hvala unapred>Pozdrav

kjara

ja bih vas zamolila jos jednom za misljenje buduci da nisam dobila zadnji odgovor, i zelela bih samo dodati da trenutno idem na fizikalnu terapiju koja ukljucuje elektroforezu, laser, masazu (vec 7 dana) ali sto se tice vrtoglavica one i dalje traju pri promeni polozaja, narocito pri lezanju mada su ipak manje. Htjela bih jos da Vas pitam koliko vremenski moze da traje vertigo, buduci da je kod mene vec proslo oko 1 mesec i da li jos uvek moze da se nastavi terapija cavintonom. Unapred zahvaljujem jos jednom

Prof. dr. sc. Željko Bumber, dr. med.

Doppler krvnih žila je osnovna pretraga. Nastavite liječenje. Vrtoglavice se mogu javljati dugo.