Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Akutna upala zeluca kod djeteta?

Majka88

Pozdrav, molim za savjet.
Djevojcica (7god) , pocela se zaliti uvece,iznenada da joj je muka i dobila nagon za povracanje. Povratila rucak, koji joj izgleda nije prijao stomacicu(grah). Uvela sam od ishrane samo plazmu, caj, stapice, gotovu supu i linex u rashladjenom caju od sipka. Drugi dan isto mucnina, blijeda u licu, slab apetiti , uzima tecnosti ali ne povraca. Imala je stolicu i kaze da je osjetila olaksanje. Dijetalnu ishranu sam nastavila. Uz linex i pomalo orosal tecnosti protiv dehidracije. Mucnina se nastavila jos 2 dana i odvedem je ljekaru , nalazi u redu, urin i krv. Dokrorica ju je pregledala, i pipala stmacic nije se zalila na bol tokom pregleda.Rekla je da sumnja na upalu zeluca i da nastavim sa linexom koji sam joj vec 4 dana daval 3X dnevno. Smanjila sam linex, bolje se osjecala i pomalo sam pocela davati i drugu hranu. I evo sedmi dan se opet zali na mucninu i nagon za povracanje. Nije povracala, pije pomalo ali odbija jesti zbog mucnine. Molim za savjet. Sta da radim, da je vodim opet doktoru ili da nastavim sa dijetom i linexom? Koliko treba vremena da se eventualna upala smiri?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvjerojatnije je virus uzrokovao upalu sluznice želuca. Posljedično želudac omlohavi i hrana se dugo zdržava - ne prolazi dalje u crijevo. Linex neće pomoći - on može koristiti kod proljeva. Niti dijeta koju provodite nije primjerena za mučninu i povraćanje. Izbjegavajte kiselu, začinjenu, gaziranu, vruću ili ledenu hranu i piće, treba jesti više malih obroka na dan, čokolada je dobar odabir jer u malom volumenu sadrži dosta kalorija. Obzirom da dijete ne uzima dovoljno kalorija, troši svoje masne zalihe i pri tome se u krvi stvara aceton koji sam po sebi izaziva mučninu. Svakako bih dao ranitidin (Peptoran) 2x 75 mg a ako mučnine potraju (slabost želuca može potrajati i par tjedana) pokušajte s Iberogast kapima (biljne kapi). Ako problem ostaje i nakon par tjedana tada se treba javiti gastroenterologu.