Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Alergija na soju i kakao

ninabalerina

Poštovani,
kćeri u dobi od 7 godina napravljen je Patch test i rezultati su da je alergična na soju i kakao.
Godinu dana ranije napravljen je Prick test i tad je soja bila negativna.
S obzirom da ona nema nikakve vidljive simptome alergije osim dosta suhe kože od rođenja ( testiranje smo radili jer je dobila osip po rukama nakon branja bazge)
doktorica predlaže da povremeno može konzumirati proizvode s kakaom a da je soju i tako nemoguće izbjeći s obzirom na prehranu u školi.

Mi smo do sada doma koristili isključivo sirovi kakao za pripremu napitaka i kolača, čokolada koju kupujemo ne sadrži sojin lecitin a od suhomesnatih proizvoda konzumiramo samo domaću slaninu, nikakve paštete i slično tako da je njen unos proteina soje u kućnoj prehrani malo vjerojatan.

Zanima me vaše mišljenje vezano za konzumaciju kakaa te soje u školskoj prehrani s obzirom da je na te proteine alergična.

Unaprijed zahvaljujem,
Nina

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Patch tesst može biti dosta nepouzdan. Trebalo bi izvaditi specifična antitijela (IgE) na navedene alergene. Ako su razine niže može povremeno koristiti manje količine ovih proizvoda - znači sadašnji način prehrane bi bio uredu. Tako će najvjerojatnije i biti obzirom da Vi ne zamjećujete znakove alergije kada konzumira soju i kakao.