Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povisen bilirubin koji ne pada

nelchy

postovani,
dijete je staro 6 i pol tjedana. dojim od prvog dana.
Na izlasku iz rodilista bilirubin je bio malo iznad 200. otpusteni smo 3. dan.
Nakon mjesec dana zavrsili smo na pedijatriji, bilirubin 280.
2 dana ga nisam dojila, bio je na foto terapiji 3 dana, i tada je bilirubin pao na 212. otpusteni smo kuci.
sada smo opet na pedijatriji, ponovno nakon 2 tjedna. opet je na foto terapiji.
bilirubin je u petak bio 255. od toga direktni 13.
u subotu 216. da bi danas opet skocio na 227.
Svi ostali nalazi su dobri. jedino je GGT povisen.
uzv abdomena je uredan.
napomenula bih da muz ima sumnju na Gilbertov sindrom. bilirubin mu stalno varira izmedu 40 i 60.
zanima me na kakvu dijagnozu vam ovo lici? zasto je bilirubin opet skocio?
postoji li jos kakvih pretraga u zagrebu? jer ne bi htjela da mi dijete zavuku u mom malom gradu, voljela bih ici dalje. dok se ne otkrije razlog.hvala

nelchy

evo i torch test je gotov.
test na cmv je pozitivan, igg iznosi 38.
no doktori i dalje smatraju da ne znaju zasto bilirubin raste.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Citomegalovirus nije uzrokom povišenog bilirubina, pozitivitet na IgG protutijela je u pravilu uslijed njihovog prijenosa putem posteljice od Vas. Dobro je što nema povišenja jetrenih enzima - tako da se sa velikom sigurnošću može reći da nema oštećenja jetre zbog infekcije ili nekih metaboličkih bolesti. Tome u prilog govori i vrsta bilirubina koji se nakuplja u krvi. Ipak preporučam da se javite s do sada učinjenim nalazima pedijatrijskom gastroenterologu koji će vidjeti da li je napravljeno sve od pretraga što bi trebalo.