Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bakterija u krvi

13ivona

Postovani,
Imam sina starog 2 godine i tri mjeseca,prije 20-ak dana mu je naglo skocila temperatura na 40 i trajala 4 dana.Odmah prvog dana smo se zaputili u Dom Zdravlja ali posto dijete nije imalo nikakvih simptoma poslali su nas kuci.Sutradan sam ja uradila urin i urinokulturu gdje je nalaz pokazao da ima masu leukocita u mokraci i nesto bakterija.Izolovala se E. coli ali u nedovoljnom broju za terapiju 70 000 ,medjutim zbog jako visoke temperature koja je dosezala visinu i 40,2 prepisan je cefalexin 2,5 mg na 8 sati,i pored terapije cefalexinom koju je uzimao samo jedan dan temperatura nije padala a njegovo opsto stanje je bilo jako lose,pocele su jake treskavice cijelog tijela,boja koze je bila bijela u potpunosti i temperatura nije mogla da padne ispod 38,5 i sa svim metodama skidanja temperature ni tusiranjem,izgubio je apetit u potpunosti i slabije je unosio tecnost.Tri puta smo isli u hitnu ali su svi prisli jako neozbiljno njegovom stanju i nisu odreagovali vec nas poslali kuci.Cetvrti dan temperatura od ujutro skace na 39,5 i i traje do popodne kad opet odlazimo kod izabranog doktora ,na pregledu dijete je sjedalo skroz iskrivljeno i iznemoglo pognute glave kod oca u krilu bezvoljno gledajuci u stranu i bez reakcija sa povremenim trzajima tijela i isaranom kozom kroz koju su se vidjeli kapilari.Donjeli smo i nalaze krvi koje smo uradili i CRP koji je iznosio 91,leukociti 19 800,i sve je upucivalo na tesku bakterijsku infekciju.Doktorica nam je rekla da idemo kuci da mu skidamo temperaturu i da sutra ponovimo nalaze.Iskreno,ostala sam u soku i izasavsi iz DZ pocela da placem jer nisam znala sta me ceka nocas ako je dijete sad u takvom stanju.Zahvaljujuci nasoj dugogodisnjoj prijateljici pedijatru koja je odmah nazvala DZ i trazila uput na vrijeme smo prebaceni u Kotor.U ponedeljak popodne smo stigli,sat vremena poslije pregleda u DZ temperatura je bila 39,5 a poslije sirupa se spustila na 38,4.U ponedeljak na utorak u 4:00 h temperatura je skocila na 40 ,opet je spustena cepicem a ujutro u 6 :00 h uzet je urin i urinokultura ( koji su bili u potpunosti sterilni ,kao i drugi put kad su radnjeni).Zbog jako visoke temperature odmah su ukljucili Longacef 9ml na 12 sati i Amikacin ( zbog urinarne infekcije) .Hemokultura nije radjena odmah pa su doktori cekali da mu skoci temperatura da bi uzeli krv,ali ona nije vise bila visoka zbog pokrivenosti sa Longacefom.Doktori su mi rekli da su mu nalazi atipicni,u krvi je veliki broj leukocita ,uradjen je i ultrazvuk bubrega i donjeg dijela i sve je bilo uredno kao i rendgen pluca.Oni su posumnjali na bakteriju u krvi zato su ga i pokrivali sa Longacefom ali nista nije dokazano.Na terapiji smo bili 10 dana i ono sto je bilo interesantno jeste da mu je svaku noc zadnjih 5 dana temperatura u 20:00 h bila 37,2 pa bi naglo pala na 35,4 i polako se vracala na 35,8 uz pojacano znojenje.Doktori su rekli da bi longacef trebao da je ubije a ako mu se opet vrati visoka temperatura da odmah radimo hemokulturu.Poslije ponovljenih nalaza koji su govorili da mu je zdravstveno stanje poboljsano pusteni smo kuci.CRP je 1 , blago je anemican a SE je 22,a bila je 68,s time sto su nam rekli da to mora tako jer je bila jaka upala.Mi smo kuci vec 3 dana i on je za sad odlican jedino sto mu i dalje u 20:00 h temperatura bude 37 pa padne uz znojenje.Ono sto mene zanima jeste da li se ta bakterija ( a ne znamo koja ) moze vratiti ili ozivjeti ,da li postoji takva mogucnost i sta biste mi Vi preporucili za ubuduce.
Unaprijed Vam se zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Prema ovome opisu, imao je bakterijsmično stanje, a o kojoj je bakteriji riječ, ne može se reći. Može biti pneumokok (obič-no iz nazofarinksa), a može biti i nešto iz mokraće. Međutim, nalazi više govore za pneumokoka, jer, u mokraći nije nađena signifikantna bakteriurija.
Možete dijete cijepiti cjepivom protiv pneumokoka: u njegovoj saašnjoj dobi to bi bila 1 injekcija Prevenar + 1 injekcija Pneumo23 nakon 2-6 mjeseci.

13ivona

Hvala Vam najljepsa na savjetu

Srdacan pozdrav