Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bebu navikavati na nize temperature

adela 555

Postovani doktore,
zanima me Vase misljenje o dobrobiti spavanja i boravljenja bebe i djece na nizim temperaturama. Konkretno se radi o bebi od 11 mjeseci. Pod nizom temperaturom mislim na 15C u spavacoj sobi tijekom zime,te spavanje na balkonu ili vani u setnji tijekom zime (dakle i na minusu). Stekla sam dojam da se tu radi o navici i prilagodljivosti te da ce dijete,ukoliko ga se navikava od najranije dobi,imati koristi od svjezeg zraka. Cesto imam dojam da se na nasim prostorima previse utopljava djecu zimi i cesto spavaju u toplim prostorijama,sto mi se cini kontradiktorno u borbi protiv prehlada i bolesti. Pomalo se povodim i za navikama skandinavaca koji svoje bebe puste da spavaju na minusima vani.
Molim Vas za Vase misljenje.
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U pravu ste, jedino je bitno da pri boravku na nižim temperaturama djetetu ne bude hladno - da se ne pothladi. Udisanje hladnog zraka je korisno.