Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dugotrajan kasalj

lamy

Postovani. Curica od 6 god.kaslje vec 2,5 mjeseci. Na pregledu pluca i grlo uredni svaki put,a sekret iz nosa se slijeva stalno niz grlo i stoji duboko u nosu. Svi sirupi tipa bronhostop,prospan i sk.djeluju samo dok ih dajemo.u nos stavljali kapi,ista stvar. Od nalaza radili ieg-za alergiju i nema je hvala Bogu.Danas radili KS,DKS I CRp.
Crp je negativan,leukociti 13,9 a gornja granica 9,
Eritrociti 4,8 a gornja granica 4,
Hemoglobin 12,8
Hematokrit 0,37 a donja granica0,38
MCV 76,9 a donja granica 85
MCH 26,6 a donja granica 29
Trimbociti,RDW-CV,RDW-SD,MPV,PDW,PCT uredni i u granicama normale.
Segmenturani granulociti 0,68 a gornja granica 0,70
Limfociti 0,32 a gornja granica 0,30.
Do sada nismo primijetili da ima temperaturu,a veceras ima 37.
Malo je promukla,kasalj je vlazan i napola produktuvan.Kada se zakaslje cesto se zakocene. U toku noci nekoliko putavse zakaslhe,a ujutro je kasalj najintezivniji.
Sve ovo bi bilo manje strasno da se nije pojavio krzamak u njenom razredu a ona zbog kaslja se nije vakcinisala.
Molim vas sta da radim sa kasljem i temperaturom,te za krzamak jer joj je imunitet slabiji.
Molim vase misljenje o krvnoj slici jer joj dr.nije propisala antibiotik,te da li smatrate da je potrebno uraditi jos dodatne pretrage i ako da,koje?
Takodjer,sta mogu uraditi kao prevecija krzamaka jer nije vakcinisana.Hvala na izdvojenom vremenu

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Krzamak ili ospice su vrlo teška dječja zarazna bolest. Kako bi sa većom sigurnošću postigli zaštitu djeca se cijepe s navršenih 12 mjeseci a potom u prvom razredu osnovne škole. Tako da su izgledi da oboli ako dođe u kontakt s njima mali (oko 1-2%). Krvna slika ne ukazuje na težu infekciju te se slažem da nije potreban antibiotik. Nos redovito ispirajte hipertoničnom (2,3%) otopinom soli - nema ograničenja u trajanju ove terapije. Ako se temperatura značajnije povisi potrebna je kontrola. Curenje nosa i kašalj nisu kontraindikacija za cijepljenje.