Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bol u stomaku

lamy

dobar dan! dijete od nepune 3 godine često (nekada svaki dan, a nekada svaki drugi ili treći) boli stomačić u predjelu želuca ili pupka. pratili smo ishranu i ustanovili da taj bol nekada se pojavi nakon konzumiranja slatkiša. međutim, u zadnje vrijeme ta bol je nevezana uz ishranu. Također, stolica je svaki drugi dan i čvršća (nekada i samo u obliku klikerčića) iako je do prije par mjeseci bila redovna i urednog oblika i boje. Dijete unosi veoma mnogo tečnosti-uglavnom vode i ponekad čaja blago zaslađenog sa medom. slatkiši su dosta reducirani u prehrani, kao i suha hrana. Prije dva dana smo radili nalaze-DKS, KS, Sedimentacija-svi nalazi su uredni.
Propisani su mu nalazi UZV abdomena, urina i analiza stolice. Da li smatrate da je potrebno uraditi još neke nalaze, te ako je tako koje biste preporučili?
Da li po Vama ima razloga za zabrinutost, s obzirom na simptome i nalaze?
Zahvaljujem na vremenu i savjetu!!!
S poštovanjem!

Darko Richter, dr. med.

Po čemu vi znate da dijete boli trbuh?