Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bolest ruke noge usta

pozdrav,

jednoipolgodišnje dijete se je zarazilo u jaslicama, te mu je dijagnosticirana bolest ruke,noge i usta.
Da li je dopušteno kupanje i boravak na otvorenom prostoru?
hvala

Darko Richter, dr. med.

Kada se bolest odboluje, dopušteno je sve. A što je vama kupanje i otvoreni prostor, meni je posve nejasno.

Mislim da je moje pitanje bilo jasno,iako ne posve dorečeno,a to je da se odnosi na tijek bolesti.
Zašto uvijek morate filozofirati i praviti se da ne razumijete postavljena pitanja.
Zašto ne formulirate prosto proširenu rečenicu i točka.?
"Dijete dok ima takvu dijagnozu ne može vani i nije preporučljivo kupanje ili je!
Komu je do vaših "sprdanja" i omalovažavanja nas roditelja kad nam je dijete bolesno i kad se prvi put susrećemo uopće sa nekim boleštinama,za koje nismo ni čuli ni znali da postoje.

Darko Richter, dr. med.

Tražite si odgovore na svoja nedorečena pitanja preko Google-a, utipkajte "hand, foot and mouth disease", i eto ga.
Ako nađete odgovor na svoja pitanja, javite mi. No, možda, vi to i hoćete.
Naime, vi se skrivate iza nekog anonimiteta. Ja nemam pojma da li vi živite u Moksvi, Zagrebu, ili Sinju, da li ste na moru, ili u kadi, i da li je taj prostor neko izletište, vaš vrt, plaža, ili što već ....
Ništa se ja ne sprdam.
Pogledao sam na vrlo renomiranim siteovima ("emedicine.medscape.com" i "cdc.gov"blunk da li ima kakav savjet za vaše dileme, i, što mislite? Ni bu, ni be. Amerikanci takve savjete ne daju. Preptostavljaju da svaka majka vodi brigu o svojem djetetu. Ne znam zašto bih ja trebao biti bolji od Amerikanaca, od kojih svi učimo medicinu.

Nitko od vas ne traži nemoguće,već samo što vi mislite. Dakako da je teško upustiti se u nekakve odgovore i dijagnoze bez pregleda.
Cijenim to što ne želite davati dijagnoze bez viđenog, no smatram da vaš je vaš način na koji se ophodite sa ljudima vrlo nekorektan, iz razloga što to možete vrlo ljepše i lakše predočiti.
Recite da ne znate ili da ne želite dati odgovor,i svi zadovoljni, a ne uvijek odgovarati u metaforama i zagonetkama.
Hvala puno na sajtovima, pogledat ću sve!

Darko Richter, dr. med.

Pitali ste "Da li je dopušteno kupanje i boravak na otvorenom prostoru?" a to pretpostavlja da očekujete dogmatski odgovor. Njega nema.
Moje mišljenje, a moglo bi biti i vaše ako ste shvatili u 3 rečenice od čega dijete boluje (da je to enteroviroza, da se prenosi slinom i stolicom, te dodirom mjehurića, da prolazi za par dana) jest to da zarazu ne treba pošto-poto širiti u prostoru u kojem su i druga djeca, da je sasvim do mene da li ću dijete kupati u kadi, ali svakako ne u moru - radi drugih - valjda se to razumije. Pa čitajte od sada do vječnosti, jer se hand-foot-mouth disease može dobiti i nekoliko puta.

hvala puno, eto vidite kako ste mi sad sve lijepo napisali!

Darko Richter, dr. med.

Vaša je reakcija skoro poput dojenčeta koje je, konačno, dobilo svoju bočicu, makar nije kasnila niti minute.
Ja nisam nesretan što moram odgovarati na pitanja, ali, uistinu, ako npr. u Americi nitko ne postavlja ovakva pitanja, onda se treba postaviti pitanje zbog čega se ta i takva pojavljuju kod nas? Jer, nije da Amerikance ne zanimaju ta pitanja, nego, sami spoznaju odgovor. Zdravi razum.
Kamo mi to tako nezaustavljivo klizimo? Vi niste niti slučajno znali, sami po sebi, taj odgovor? Zašto ste tako nesamostalni? Da dam još jedan primjer: čini mi se da mnogi ljudi gledaju prognozu vremena e da bi im netko protumačio sa službene razine kako se osjećaju: vruće, loše, ili dobro. Gubi se zdravi razum i gubi se vlastiti opip za stvarnost. Sve teče preko nekih posrednika. Tako se, valjda, vlada svijetom. Vi se zapitajte, gdje ste u toj gomili. Ja sam samo nesretan kada prepoznam taj mentalitet samonegacije vlastitih sposobnosti u oportunizmu prema vlasti drugoga nad nama.

Dragi doktore! Za mene je zdravi razum za razliku od vašeg, što sam svjesna gdje živim. Zašto uporno forsirate primjerima Amerike? Pa ljudi plate i dobiju najbolju skrb. Mi plaćamo puno stopu dopunskog i što dobijemo za to?? Otresite zdravstvene djelatnike,neprofesionalnog ponašanja, preglede koji traju dvije minute,unatoč tomu što plaćamo sve što se platiti može. Pitam se što dobivaju onda oni koji su kompletno na brizi Hzzo-a. ? Uvjerena sam na x slučajeva, na žalost na vlastitom primjeru.
Tko ste vi da prosuđujete moju samostalnost ili ne? Ja sam samo jedna obična mama,koja u nedostatku informacija od onih od kojih bih trebala dobiti,/primjerice nadležnog pedijatra koji nas doslovce primi na dvije minute/, traži i informira se tamo gdje može. Mislim da to nema nikakve veze sa samostalnošću ili ne... Mene je jednostavno zanimalo kakava je to virusna infekcija, kako se ponašati tijekom nje i točka. Zašto ste se upristojili tek u 3 mailu mi to pojasniti a prije niste.?
Očigledno je to sve za vas bezvezno, pa bi mi roditelji trebali sve bolesti koje nisu opasne po život protumačiti i liječiti sami. Je li to zdravi razum zaključivanja?
Zašto vi kao tako ugledni stručnjak si dopuštate takvu razinu konverzacije sa svima?
Molim vas lijepo poštedite me vaših pogleda na život.!
Lijepi pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Znači, ipak, puni pogodak, bez obzira što biste vi htjeli da sam vas toga poštedio.
Ali, ne bih vam niti odgovarao, da vi niste napisali: "hvala puno, eto vidite kako ste mi sad sve lijepo napisali!"
Potapšali ste me kao psića.
Pa ste dobili odgovor čovjeka.
Sada se zapitajte, a zašto vas to smeta?
Samo usput: nitko od zaposlenih sam ne plaća niti kune zdravstvenog osiguranja. Puni doprinos uplaćuje poslodavac u iznosu 15% bruto dohotka. To je istina. Dakle, plaćaju samo poslodavci, a radnozavisni građani ove države, niti kune. Nula.
U Americi poslodavac uplaćuje oko trećine doprinosa, a 2/3 uplaćuje zaposlenik. U Austriji je to pola:pola.
Tako da više ne pričate koliko vas košta zdravstvo, osim ako samoj sebi niste poslodavac, jer, inače, pogotovo u pedijatriji, ne košta vas apsolutno ništa.

Stječem dojam da ste vi ipak jedan simpatičan i drag čovjek, iako se ne čini tako!
Uživajte u odmoru, do mog slj.pitanja!
lp

Darko Richter, dr. med.

Prvi dojam može zavarati.
Pogotovo u jednom nenormalnom, besplatnom odnosu primanja i davanja usluga. Nenormalnom, jer podjseća na komunizam, a ne na kapitalizam. A ipak je besplatno, barem na ovom forumu.
No, uvijek postoji neka logika koja vraća stvari u normalu.