Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hemangiom

D&D happy

Doktore Richter, o hemangiomu ste vec pisali, ali moja dilema je sljedeca:
moj 4 mjesecni bebac ima veliki hemangiom (..rodin ugriz..) na sred cela u obliku slova V i jos jednu fleku na zatiljku velicine 2x3 cm. Fleka na zatiljku nesto je tamnija, a ova na celu izgleda kao da malo potamni kad je bebac nezadovoljan ili kad place. Mozete li mi reci da li je pojava hemangioma ikako povezana sa tezinom poroda? Naime, pri porodu je imao 52 cm, 4.130 kg, heliki kefalhematom na lijevoj strani glave, te slomljenu lijevu kljucnu kost. Sve je to stvar mojeg kurioziteta, nije da se nesto sada moze promijeniti, ali meni je tek naknadno, kad smo izasli iz rodilista, receno da se moj porod kvalificirao kao "tezak", a to da je imao slomljenu kljucnu kost saznala sam na redovitom sistematskom pregledu kad je bebac imao mjesec dana. Sve je to kao normalno i receno mi je "sasvim uobicajena porodjajna trauma".....ali ta slomljena kost jako me iznenadila pa sad pusem i na hladno. Mozete li mi molim vas reci da li mozemo ocekivati da se hemangiom potpuno povuce ili ce njegove konture uvijek biti lagano vidljive? Kada bi to trebalo eventualno nestati i u kojem roku bismo trebali kontaktirati naseg pedijatra ako se fleke ne budu smanjivale? E sad sam puno toga nadrobila, ali molim vas vase vrlo cijenjeno misljenje.
Pozdrav iz Rijeke.

Darko Richter, dr. med.

Rodin ugriz ili nevus flammeus se obično sam povuče za koju godinu.
Nema veze s porodom niti bilo čime "ab externis" (tj. izvanjski faktori).
Nemam pojma što biste vi tu primijenili kao terapiju. Bojite li se da ne ispadne kao Gorbačov (?), no on je imao tzv. vinsku pjegu (ort wine stain), koja se ne povlači.
Ili zvjerate desno i lijevo, da li je tko napravio neku grešku. Najviše mi na to liči. Stalna potjera za liječničkim greškama.

D&D happy

haha, ma ne, ne zvjeram u potrazi za "Krivcem" ili kao sto bi Amerikanci rekli No, I'm not fishing. Kurioziteta radi htjela bih znati sve sto se (eventualno) tice mog poroda jer mislim da mi nisu trebali presutiti da je moj sin imao slomljenu kljucnu kost, koliko god da je to sve "Normalno". Niti mi je to tko rekao, niti je pisalo u otpusnom pismu. Eto zato sam napomenula da pusem i na hladno. Iako mi je Gorbacov nekako bas bio drag, radije ne bi da mog sina s njim usporedjuju pa se nadam da ce ta fleka sa cela nestati bez traga-))
Zahvaljujem doktore, jos jednom, ispunili ste moja ocekivanja. Ugodnu vecer zelim.