Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Cijepljenje protiv pneumokoka

tzb26

Postovani,
Imam zdravu curicu od 6 mjeseci i 10 dana, redovno cijepljenu prema kalendaru. Htjela bih ju dodatno cijepiti i protiv pneumokoka pa me zanimaju dvije stvari:
1. S obzirom da ne zivimo u RH, na raspolaganju nam je besplatno cjepivo Synflorix. Mislite li da je ono dovoljno dobro ili bi preporucili investiciju za Prevenar 13?
2. U vrtic ce krenuti kada ce imati 1.5 godinu - hoce li biti dovoljne samo dvije doze cjepiva (usporedno s MMR) ili da ih primi sve tri?

Lijep pozdrav i hvala unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Synflorix je dovoljno dobar, može primiti 2 doze do navršenih godinu dana i potom treću sa 15-18 mjeseci. Alternativno može primiti prvu dozu sa 12 mjeseci a potom 2 mjeseca kasnije drugu.