Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Da li cijepiti dijete prootiv vodenih kozica ili ne ?

Tatjana

Situacija je sljedeća:

1. jučer smo imali u posjeti jednog dječaka koji je danas dobio vodene kozice

2. sin ( 6 godina ) i ja smo cijepljeni protiv vodenih kozica kada sam planirala drugu trudnoću, suprug ih je prebolio, kćer ( 3 godine ) nije cijepljena i nije preboljela vodene kozice

3. kćerka je u respiratornom infektu bez temperature ( kašalj i curenje iz nosa već deset dana, krvna slika uredna )

Pitanje je da li ima smisla danas kćerku voditi na cijepljenje ili je bolje za nju da preboli vodene kozice ?

Dr. Darko Richter

Možete je cijepiti, a ako to odlučite, tada što prije to bolje, tj. odmah. No, ako je dijete u inkubaciji, a to bi moglo lako biti nakon jučerašnjeg kontakta sa spomenutim dječakom, tada vam se ne može garantirati da će izbjeći prirodnu bolest. Stoga bih se, na vašem mjestu, radije odlučio pričekati, te ukoliko kozice ne izbiju u roku od 3-4 tjedna, tada cijepio.