Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

disanje preko kože???

luto

meni ovo zvuči kao totalna nebuloza, ali možda sam u krivu: da li novorođenčad može disati kroz kožu?

Dr. Darko Richter

Možda da, ali bez disanja na pluća preživjeti ne može.
Termin "disanje na kožu" možda se odnosi na tzv. "perspiratio insensibilis" tj. neprimjetno znojenje, što je proces koji se odvija preko svake kože, a osobito novorođenačke koja je nešto poroznija od one u odraslih i preko koje novorođenče gubi dosta vode i topline.