Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

ekcem

Vladimira

Postovani,
mojoj bebi tri mjeseca staroj uspostavljena je dijagnoza eczema infantum i preporuceno je kupanje linola fett n uljanom kupkom te nakon toga mazanje linola fett n kremom. kao terapija - elocom krema na dijelove koji su bili suhi i hrapavi a elecom mast na dio na prsima koji je bio u vidu upaljenog crvenog pecata koji je vlazio. vec nakon dva dana terapije sve se pocelo povlaciti ali ja sam sada cula da su ta krema i mast prejaki za tromjesecne bebe pa me interesuje sta Vi o tome mislite.
Zahvalna majka

Dr. Darko Richter

Moje je mišljenje da je već ekcem "prejak" za tako male "bebe", pa je kortikosteroidna mast, u ovom slučaju Elocom, dobrodošla ako se maže s mjerom i indikacijom. Pretpostavljam da dijagnoza ekcema stoji, a to potvrđuje i štp se ovako brzo povlači. Mažite Elocom ukupno 4-5 dana, zatim stop. U nastavku samo neutralna njega kako vam je preporučeno, a slažem se s Linolom Fett, iako ima doslovce bezbroj mazila. Važno je da je dovoljno masno i hidratantno i da se redovito maže. Kupke su manje važne, ali izgleda da se sviđaju roditeljima. Ima i drugih linija neutralnih mazila koje su preporučene kod ekcema, npr. Novaderm Sensitive, Eucerin, Dercome, A-Derma, Mustela, itd., itd.

vladimira

Postovani doktore
mnogo vam hvala na vasem brzom odgovoru. Kod nase bebe se od elocoma nakon mazanja od 4 dana ekcem povukao ali se isto tako i nakon par dana poceo vracati. Sada nam savjetuju da uradimo alergo test. Ali da li je sigurno raditi alergo test kod ovako male bebe? Sada ga kupamo u linolinoj uljanoj kupki svaki treci dan (ostali dani samo voda i neutralni sapun u zoni pod pelenama) i mazemo linola fett n kremom dva puta dnevno ali to ocigledno ne pomaze.
on je u zadnje vrijeme poceo i da se grci u toku sisanja pa me interesuje da li je moguce da mu u mlijeku nesto ne odgovara pa da je to razlog takvog ponasanja. on dobro napreduje i sa tri pol mjeseca ima 7 i pol kilograma i i dalje dobija na tezini.
jos jednom vam se zahvaljujem na odgovoru i zelim da vam kazem da su ovakvi gestovi od velike pomoci roditeljima koji se uplaseni nadju pred beznadjem razlicitih solucija
hvala puno

vladimira

Postovani doktore
mnogo vam hvala na vasem brzom odgovoru. Kod nase bebe se od elocoma nakon mazanja od 4 dana ekcem povukao ali se isto tako i nakon par dana poceo vracati. Sada nam savjetuju da uradimo alergo test. Ali da li je sigurno raditi alergo test kod ovako male bebe? Sada ga kupamo u linolinoj uljanoj kupki svaki treci dan (ostali dani samo voda i neutralni sapun u zoni pod pelenama) i mazemo linola fett n kremom dva puta dnevno ali to ocigledno ne pomaze.
on je u zadnje vrijeme poceo i da se grci u toku sisanja pa me interesuje da li je moguce da mu u mlijeku nesto ne odgovara pa da je to razlog takvog ponasanja. on dobro napreduje i sa tri pol mjeseca ima 7 i pol kilograma i i dalje dobija na tezini.
jos jednom vam se zahvaljujem na odgovoru i zelim da vam kazem da su ovakvi gestovi od velike pomoci roditeljima koji se uplaseni nadju pred beznadjem razlicitih solucija
hvala puno

Dr. Darko Richter

Morate znati da će ekcem trajati koju godinu, obićno nestane nakon 1-3 godine, najkasnije do polaska u školu, u velike većine djece. Kroz to vrijeme morate dijete redovito mazati neutralnim mazilima, kako sam vam već govorio. Tek kod pogoršanja uključujete kortikosteroidna mazila, i to s mjerom. Ako ima neku alergiju, pomoglo bi mu da se eliminacijskom dijetom koža bolje čuva. A to možete doznati jedino alergološkim testiranjem. Ako mu smeta nešto iz hrane tako da dobije ekcem, onda će se to vidjeti ako tu tvar stavite direktno na kožu i testirate reakciju, bez obzira na dob djeteta. Nema druge. Ne znam što se ljudi toliko plaše alergotestiranja, kao da o tome nešto znaju. Obično ih uplaše doktori tankog sloja znanja.

vladimira

Postovani
ne znam da li cete ovu poruku vidjeti s obzirom da se javljam ponovo nakon izvjesnog vremena. Jos jednom vam hvala na dosadasnjim savjetima.
Nas sin sada ima 4 mjeseca i ekcem se ponovno vratio s vlaznim pecatima na vratu, iz usiju, na glavi i iz koljena, a koza je u potpunosti bila hrapava. Uradili smo test i utvrdjena je alergija na kravlje mlijeko i psenicno brasno. Kako iskljucivo dojim ja sam iz svoje ishrane potpuno izbacila bilo sta sto sadrzi nesto od tog. Prepisano je mazanje Protopicom 0,03% u trajanju od 2 mjeseca. Stanje se poboljsalo gotovo nakon par dana i nadam se da ce Protopic pomoci. Pored toga mazemo kremom na bazi nocurka za kog smo primijetili da nasem sinu jako prija. Kako je doktor koji nam je uradio alergo test i prepisao terapiju gostujuci na nasoj klinici (zivim u Banjaluci , doktor je iz Beograda i kontrola je za mjesec dana) ja bih vas zamolila da mi kazete da li se dijete sa ovakvim problemom moze kupati svaki dan (koristeci naravno najblazi neutralni sapun i redovno mazanje) i da li je najbolje dijete sa ekcemom sto duze iskljucivo dojiti, odnosno kada je najbolje poceti sa uvodjenjem druge hrane.
Unaprijed vam se zahvaljujem
Redovno citam odgovore kojima pomazete ljudima i zaista mi je sve to bilo od velike pomoci
HVALA

veca79

Javljam Vam se prvi put u nadi da ce te mi odgovoriti.Imam djecaka od4mje.i26dana ustanovili su mu Dermatitis atopica i dali mnam na koriscenje hidrociklin i eucerin uljnu kupku i eucerin losion sa 10 posto ureje,ali to nepomaze bilo je prvo malo po licu a sada se prosirilo i po nogama rukama grudnom kosu i on to mnogo cese.Ako ga 2 do 3 sata nenamezem nikakvom kremom to se sasusi kao kad izgori i peruta se.Sada su nam dali sirup Palytrex pa ce mo vidjeti oceli to pomoci.Molim Vas za vas savjet unaprjed hvala

Darko Richter, dr. med.

Treba obaviti i alergološko testiranje, i, ako je alergičan, prekinuti izlaganje alergenima. Najčešće je u pitanje bjelanjak jajeta kokoši, kravlje mlijeko, kikiriki, soja, bijal riba. Nema veze što mnogo toga do sada nije jeo.
Kožu treba mazati onom što mu korisit, a ovo što mu ne koristi ne treba mu. Treba sam ispitati koje mu kreme odgovaraju. Možda obična Nivea, Eucerin, Linola Fett, Excipial, Dercome, i sl. Ne bih stavljao hidrociklin, već Afloderm kao kortikosteroidnu kremu, ili Triderm kao kombiniranu kortikosteroidnu-atnibiotsku-antifungalnu kremu. Ove kreme-lijekove, stavljati koliko je nužno, nekoliko puta na dan, samo par dana. Ostalo, tj. kremeu za mašćenje kože, stalno, svaki dan barem 2 puta, i svaki puta nakon kupanja.

laura_2

evo moje iskustvo...ja sam zbog te alergenosti izbjegavala jagode i kad sam ih odlucila pojesti idjete mi dobilo fleke..., pa sam probala maline i dobio je fleke...pa neko vrijeme nista...i nedavno mu dam jogurt od jagode i opet dobije fleke...tako da je zakljucak da mi djetetu smetaju jagode (preko mog mlijeka, u jogurtu, same...)

ali smatram da treba probati (naravno ti a ne dijete od 5 mjeseci)....ne treba se suzdrzavti zbog velikog mozda

Darko Richter, dr. med.

Meni nije bistro do kada će vladati logika "post hoc, ergo propter hoc", (poslije nečega, dakle zbog toga), a da se ne zna KAKO DUGO POSLIJE NEČEGA. To koliko, to izmjereno vrijeme, nedokučivi je kriterij za uljuljani balkanski mentalitet koji misli da može umovati, i biti jako pametan, a da se ne mora pomučiti da izmjeri.