Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

elektroforeza proteina u serumu

cobra

Poštovani,

Imam curicu 16,5 mjeseci kojoj su vađeni nalazi elektroforeza proteina u serumu radi male kilaže 9,3 KG (rođena je sa 2870).
Nalazi su slijedeći:
Albumin: 63,7 / 42,04
Alpha 1: 4,4 / 2,90
Alpha 2: 12,1 / 7,99
Beta: 8,9 / 5,87
Gamma: 10,9 / 7,19

Ukupni proteini: 66
A/G: 1,75

Molila bi Vas da mi objasnite što se može iščitati iz tog nalaza,tj. jeli nalaz uredan.
Vidim da je Gamma snižena i Alpha 2 povišena pa me zanima što bi mogao biti uzrok.

Unaprijed hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Alfa 2 globulini su najčešće povišeni u vrijeme upale a gama globulini mogu ukacivati na nedostatak imunoglobulina (IgG, IgM, IgA) no ovaj nalaz može biti varijacija normale. Prepeoručam učiniti imunoelektroforezu kako bi se isključio prirođeni manjak nekog od imunoglobulina.

a124

Postovani mozete li mi pojasniti nalaz :
Albumin 76.2%/48.8g/l
Alfa 1 gl.1.7%/1.1g/l
Alfa2 gl.8.8%/5.6 g/l
Beta gl. 8.2%/5.2 g/l
Gama gl.5.1%/3.3 g/l
Nalaz je od dvogodisnjeg djeteta
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema ovom nalazu snižena je razina alfa 1 globulina, treba vidjeti zbog čega je ova pretraga rađena, koje smetnje ima dijete. U svakom slučaju ga treba ponoviti te ako postoje znaci bolesti jetre ili pluća trebat će učiniti dodatne pretrage.

a124

Zbog masnih i sluzavih stolica radili smo niz pretraga (st.na probavljivost, kalprotektin, percipitine i reagine na kravlje mlijeko , jaja i pš.brašno,KKS, DKS, EMA...) i među njima je i ta pretraga. Evo bili smo jucer sa nalazima kod gastr.i rekla da ima jako niske gama gl.te mora obvezno jacat imunitet vitaminima (preporucila infant care twinlab) a ako se nece nista promjenit da postoje injekcije gama gl.koje ce u tom slucaju morat primit.?!
Jetreni enzimi su u gr.normale . Sa plućima nije bilo nikad problema dosad.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Vitamini nažalost neće riješiti problem sniženih gama globulina. Zatražite konzultaciju imunologa. Postoje točno određeni kriteriji kada se daju gamaglobulini. Svakako je potrebno praćenje.