Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Fiziološka otopina

ninabalerina

Poštovani,
kćer od 5 godina zadnja 2 dana ima produktivan kašalj i curi joj nos. do sad sam ju uvijek inhalirala fiziološkom otopinom i još dodatno špricala nos. Danas sam naišla na ranije postove na ovom forumu od dr. Richtera gdje on piše da je inhaliranje fiziološkom štetno, citiram:

'Inhaliranje fiziološkom otopinom je štetno, svakako manje štetno no inhaliranje benzinom, ali je štetno. dišni je trakt napravljen za zrak, i to što čišći zrak. Magla mu smeta.'

'Može li djetetu škoditi ukapavanje fiziološke otopine u nos: može.
Npr., hoćete isprati bocu iznutra, i vi u nju uspete fiziološku otopinu. Je li boca čista? Nije. Morate mućkati i na kraju tekućinu izvući i bocu osušiti, jer će vam se unutra stvoriti plijesan, bakterije i nečist, ako je ostavite s vlagom unutra i još začepite. Kako ćete vi mućkati fiziološku otopinu u nosu svoga djeteta, jer to je prostor koji je toliko razveden, da više liči na labirint, nego na jednostavnu zapreminu boce? Obično ta fiziološka dođe samo tamo gdje je nos prohodan, dakle gdje se nema što čistiti, a srećom onda dijete to iskiše ili iskašlje samo napolje. Uvijek savjetujem da si sami kapate fiziološku i sve druge vrste kapi u nos, pa vidite da li vam pomaže i koliko. Onda probajte na svojem djetetu.'

'Na koji način može štetiti? Na isti, na koji ribi šteti propuhivanje škrga zrakom. Mislim da ti manevri u količinama u kojima se bez ikakve grižnje savijesti primjenjuju, daleko prelaze okvire neke moguće koristnosti. Ako je u nosu sekret sasušen, i djetetu smeta, onda normalno da se može nos malio ispirati. Ili, ako je u nosu i iza nosa, u nazofarinksu, obilje gustog sekreta, tada mu koristi da to ispuše, a ako ne ide, da se i ispere (metodom koju nazivamo dispalcement - ili "čok-čok"blunk. No, svaki puta kod tih ispiranja u nosne hodnike i nazofarinks dolazi novi volumen koji pravi pritisak, i, ako su Eustahijeve tube insuficijentne, nešto od sadržaja iz nazofarinska može ući u srednje uho, a to nikako nije dobro, jer baš zbog toga nastaje ili se komplicira ili produžuje upala srednjeg uha. Zato se upala srednje uha, koja se ponavlja, pregledava i liječi kod ORL specijaliste, a ne kraj vodopada fiziološke otopine.'

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Postoje jasni podaci o koristi ispiranja nosa hipertoničnom, 2,3% otopinom morske vode, najbolje u obliku spreja ili kod starije djece rogom. Boravak u prostorima sa pregrijanim i suhim zrakom posuši sekret na sluznici i ona gubi svoje zaštitne mehanizme. Stoga osim ispiranja nosa treba smanjiti temperaturu zraka u prostoru gdje dijete boravi i povećati vlažnost.