Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Gnojna upala uha

Luen

Poštovani,
radi se o mom 7- godišnjem sinu koji je nedavno bio hospitaliziran zbog komplikacija kod upale srednjeg uha.
Počelo je tako da se tužio na bol pri dodiru uha, otišli smo kod dr. koja ga je pregledala i nije uočila ništa. Poslala nas doma sa Garasone kapima i rekla da dođemo za dva dana.
Sutradan se iza uha zacrvenilo i uho je nateklo nakon čega smo opet otišli do dr. Ni sada dr. nije uočavala ništa u uhu, osim vanjskog crvenila zbog čega nas je poslala na ORL.
Doktor koji ga je pregledao nam je predbacio da gdje smo bili do sad, da je gnoj već pomalo zelenkast i prijeti upala kosti.
Hospitalizirao nas je i proveo atb. terapiju. Napominjem da sin nije imao ni iscjedak, ni povišenu temp. (a kamoli visoku), ni dr. pregledom uha nije vidjela upalu.
Sad smo doma, terapija je Zinnat još 7 dana.
Mene zanima kako spriječiti ponovnu upalu (koju nikad prije nije imao, znači nije sklon tome), na što paziti i kako prepoznati ako se opet počne isto dešavati ako nije bilo nikakvih simptoma, osim crvenila kad je već kasno?

Unaprijed zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Ovo izgleda kao mastoiditis i sasvim sigurno će vam potrebne upute dati otorinolaringolog.

Luen

Da, vjerovatno bi i dobili par odgovora da je dr. malo razgovorljiviji.
Najviše nas zanima dali postoji ikakva prevencija da do upale mastoida ne dođe, i kako prepoznati upalu uha na početku kad izostanu tipični simptomi?

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne bih vam puno pričao dok ne obavite kontrolu kod otorinolaringologa. Možda tada bude razgovorljiviji.

Luen

Ok., hvala. Javimo se nakon kontrole

Luen

Dan,
evo bili smo na kontroli i dr. je bio kratak i jasan.
Javiti se u slučaju bilo kakvog ponovnog simptoma, rekao je da se ovaj put izvukao i da na ništa posebno ne treba paziti. Osim temp. (koju nije imao) i boli, dali postoji išta još na što treba obratiti pažnju?
Nos, grlo?

Darko Richter, dr. med.

Sve i ništa. Ako vam kažem da pazite na A, desi se B, a ako vam kažem da pazite na B, desi se A, a ako vam kažem da pazite na A i B, desi se C. Nemam pojma zašto je danas tako komplicirano viditi brigu o svojem djetetu?