Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hidronefroza 13mj djeteta

Magda7

Postovani! Imam dijete u dobi od 13 mjeseci tt 10 kg td 77 cm dobrog opceg stanja. Ima hidronefrozu lijevo i umjerenu dilataciju kanalnog sustava desno. Zadnji nalaz dinamicke scintigrafije: desni bubreg morfoloski i funkcionalno uredan. Lijevi bubreg smanjene funkcije redukcija tubularne mase u projekciji otiska kolektorskog bazena. Izrazite smetnje u drenazi aktivnosti iz dilatiranog pijelona i nakon forsirane diureze s furosemidom. UZurotraktabig-smileB 61×24 blaze prosirenje kanalnog sustava parenhim do 10 mm. LB 63×22 dilatacija pijelona u AP promjeru do 12 mm
UKsterilna obrisak spolovila sterilan. Na profilaksi Ninurom je. Molim Vas ljubazno da mi odgovorite kolika je vjerojatnost da se stanje normalizira ovako kako je i kolika je vjerojatnost kirurskog zahvati i da li treba jos s istim cekati? Najljepsa hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Postavljate vrlo delikatna pitanja obzirom da neemam uvida u sve nalaze, nisam vidio dijete... Prema napisanom mi se čini da cijeli proces praćenja radi pedijatrijski nefrolog i ne nalazim razloga da se zatraži drugo mišljenje. Za očekivati je da će vremenom prekinuti profilaksu Ninurom (ovisno da li je bilo težih infekcija prije). Najčešće nema potrebe za operativnim zahvatom i vremenom se ustanovi da više nema poteškoća eliminacije mokraće iz bubrega.

Magda7

Hvala