Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hiperbilirubinemija- novorodjence

Nektar

Postovani,

Musko novorodjence, rodjeno u 39-oj sedmici (38+0). Krvna grupa B+, direktni Coombs test negativan, spontani porod, porodjajna tezina 3060 g, Apgar 9/10/10. NapH 7.29.

15.01. Hb 21.9 g/dl, Hkt 61.2%, Bilirubin ukupni 12.0 mg/dl
16.01. Bilirubin 17.5 mg/dl

Nakon ovog drugog nalaza bilirubina primljen na fototerapiju. CRP je bio takodjer nešto povisen, ali je pao. Na fototerapiji je bio 24 sata, primao je rastvor glukoze i elektrolita te pio moje izdojeno mlijeko. 18.01. CRP 0.3, Bilirubin 11.1 mg/dl, BGA: Bilirubin 8.7 mg/dl.

Tezina na prijemu 16.01. je bila 2910 g, a na otpustu 18.01. 2980. Jucer je tezina izmjerena 3020 g.

Dijete je iskljucivo hranjeno majcinim mlijekom, kombinacija dojenja i izdajanja radi pracenja pojedene kolicine. Od jucer sam primjetila da se dosta rjedje budi, po noci i do 4 sata, cak ga ja probudim od straha, a po danu evo mu ne dam da spava duze od 2 sata. Zutilo je prisutno, da li vise ili manje nego prije, ne mogu biti objektivna, ali je definitinvo prisutno. I nesto je pospaniji danas i jucer. Danas vec razmisljam da mu dodam i neku dohranu. Sto se tice stolice i mokrenja, redovno je, stolica skoro pri svakom podoju pri presvlacenju, mokrenje takodjer redovno.

Zabrinjava me sporiji napredak u zadnjih nekoliko dana i evo ova pospanost. Koliko moze biti opasno ovako stanje i koliko su to hitna stanja, porast bilirubina? Da li treba u svakom slucaju ici u kliniku na hitnu? Da li je bolje prekinuti dojenje i preci na dohranu dok se bilirubin ne smanji? Da li buditi dijete cesce, tipa dnevno svako dva sata i nocu svako 2-3 sata. Babica kaze da ga mogu pustiti da spava koliko zeli jer ima dovoljno ukakanih i umokrenih pelena i ipak napreduje. Mene je pak strah.

Lijep pozdrav,

Nektarica

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema navedenom dijete ne dobija dovoljno na težini. Treba obaviti pedijatrijski pregled, isključiti infekciju i odlučiti o dohrani. Nemojte očekivati na ovom forumu hitne odgovore za ovako delikatna stanja.... Nadam se da ste riješili problem