Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hipogamaglobulinemija

snjezana

Poštovani,
mojoj šestomjesečnoj kćeri dijagnosticirana je hipogamaglobulinemija (4,8) prilikom boravka u Klinici za zarazne bolesti zbog gastroenterokolitisa uzokovanog rota virusom. Molim vas za pojašnjenje poremećaja, što ga uzrokuje i kako ga liječiti ? Do sada nije bilo bolesti a rast i razvoj su normalni.
zahvaljujem na odgovoru i srdačno pozdravljam
snježana

Dr. Darko Richter

U dobi od 3-6 mj. gamaglobulini koje je dijete primilo od majke potroše se i razgrade, a vlastiti se tek počinju intenzivnije sintetizirati. Kako su gamaglobulini u stvari imunoglobulini ili protutijela, tako u toj fazi dojenče obično dobije svoje prve žešće infekcije. Međutim, nalaz gamaglobulina od 4,8 g/L ne smatra se preniskim za tu dob, već se drži da je to 4,0 g/L. Potrebno je za oko 3-4 tjedna prekontrolirati nalaz gamaglobulina, i, ako budu niži od 4,0 g/L, dijete bi trebalo primiti imunoglobuline intravenski kao zamjenu za vlastite koji se još ne stvarju u dovoljnoj mjeri. Infuzije se ponavljaju u razmacima od 3-4 tjedna dok vlastita proizvodnja ne postane dostatnom. No, ako bi nadoknada imunoglobulina bila potrebnom, trebali biste se javiti u ambulatnu i odjel za Alergologiju i kliničku imunologiju na Šalati gdje se time problemom specifično bavimo.

linakina

poštovani doktore,
evo ovaj sam čas dobila otpusno pismo iz bolnice i jednostavno se šokirala dijagnozom Hipogamaglobulinemije zbog čega se pozivamo na kontrolni pregled za 6 tjedana i zbog čega nam se preporuča odgađanje cjepljenja. Djete je dječak od 5 mjeseci, do sada zdrav, normalno se razvija, isključivo dojen do 5 mj., sada i dalje dojimo uz početak dohrane voćem i rižinim pahuljicama.
Na badnjak smo zbog početne upale pluća i bronhitisa zaprimljeni na odjel pedijatrije. Nalaz krvi je bio: SE 8, Crp 4,9, Hgb 125, Htc 0,37, Tr 432, L 12,3 (seg 40, ly 44, mo 11, eo 4, ba 1), urin b.0. ELF: (S) ukupni proteini= 61(g/L), ELF- Albumin= 72,9(%), ELF- Alfa 1 globulin=2.8(%) ELF -alfa2 globulin=11.9(%) ELF-beta globulin=8.8(%) ELF- gama globulin=3.6(%). Bris NF: moraxela catarrhalis, Haemophilus influenzae. RTG torakalnih organa: na sumacijskoj sn. torakalnih organa desno hilobazalno inicijalni endoperibronhalni infiltrat . Slobodni l.f.c. sinusi. Kardiovaskularna sjena veličinom uredna. Kontrolni nalazi : CRP 4,5, L 10,7 (seg 31, ly 53, mo 10, eo 4, ba 1) urin b.o.
liječen je 5 dana sumamedom i ventolinom na potisak. Na terapiju je dobro reagirao i 28.12. smo pušteni kući, svo to vrijeme nije imao temperature.
Obzirom da nisam zdravstvene struke ovi mi brojevi ništa ne govore ali mi dijagnoza zvuči očjno, da li je to nešto strašno?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nemojte očajavati, najčešće je riječ o prolaznom manjku gama globulina. Treba samo biti oprezan, čuvati dijete od infekcija a u slučaju potrebe će povremeno dobiti gama globuline dok njegov imuni sustav ne počne stvarati vlastiti u dovoljnim količinama. Ako imate starije dijete koje pohađa kolektiv svakako ga privremeno ostavite kod kuće. Izbjegavajte ulazak u prostore gdje boravi puno ljudi i prostore sa zatvorenim sustavom klimatizacije (šoping centre).

linakina

hvala Vam doktore

.ivana

Poštovani,

sinu od 6 mjeseci je utvrđena hipogamaglobulinemija. Inače, ima alergičan je nekoliko namirnica i grinje, te se borimo sa atopijskim dermatitisom.

Molim Vas da pogledate dolje navedene nalaze. Nije mi jasno kako nije utvrđen deficit gamaglobulina u donjem nalazu (nemam pojma kojom su metodom utvrđeni ti proteini), dok elektorforezom je.
Nalazi su ponovljeni u razmaku od mjesec dana i isti su.

Nalaz elektroforeze proteina:
%
Albumin 75,6
Alpha 1 2,1
Alpha 2 10,8
Beta 8,3
Gama 3,2

Imamo i nalaz frakija gamaglobulina:
Imunoglobulin E 6,00 IU/ml (<15)
Imunoglobulin G 3,12 g/l (1,9-8,6)
Imunoglobulin A 0,17 g/l (0,1-0,96)
Imunoglobulin M 0,93 g/l (0,25-1,2)

Također, molim Vas za savjet za supstituciju gamaglobulina. Dijete je zdravo, od rođenja nemamo problema osim što slabije dobija na težini.
Još nismo bili kod naše pedijatrice, a htjela bih znati više prije nego se odlučimo.
Proučila sam malo i posljednje znanstvene radove, tražeći argumente za odgađanje supstitucije...jer je zdrav, vesel...čini mi se da ga pravimo bolesnim.
Cijepljenje je naravno odgođeno.

Lijep pozdrav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučujem pregled imunologa, on će odlučiti o potrebi supstitucije (mišljenja sam da će trebati povremeno dokle god ne pokrene vlastitu produkciju gamaglobulina). U slučaju bakterijske infekcije postoji opasnost neučinkovite odbrane, stoga se preporuča zaštitno davanje gamaglobulina. Kriteriji za davanje su precizno određeni i nema mjesta odlučivanju za i protiv temeljem nekih drugih parametra.

TheMissTea

Postovani
Prilikom lezanja u bolnici i detaljnih pregleda zbog Vaskulitisa dijagnostikovana mi je hipogamaglobulinemija, doktor mi je rekao da se ne zamaram time i da to nije nesto sto bi razumeo neko ko se ne bavi medicinom. Interesuje me sta je to i da li mogu da uticem na to?

TheMissTea

Imam 22 godine a ostalo od nalaza i pregleda je u redu. Uzrok Vaskulita nelečena prehlada

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne možete ništa učiniti sami po pitanju podizanja razine gamaglobulina. Obzirom na navedeno potrebne su kontrole gamaglobulina kako ne bi pali ispod granice koja je potrebna za zaštitu od bakterija.