Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

hipokromija

majazeko

postovani,

moja beba stara 2 mjeseca i 10 dana operirala je bruh, tako da joj je rađena i krvna slika. vrijednosti su slijedeće
eritrociti 3.02
hemoglobin 98
hematokrit 0.293
MCV 97
MCH 32.5
MCHC 334
TROMBOCITI 404
MORFOLOGIJA ERITROCITA: Hipokromija
ono što me zabrinulo je reakcija anesteziologa (vrlo neprofesionalna, jer se nije obracala meni nego sestri, bez namjere da meni nesto objasni, kao da nisam nazocna) koja je uzrujano rekla: dijete ima tešku anemiju!
inace, beba je iskljucivo dojena, a ja sam u trudnoci imala anemiju,pila sam zeljezo a poslije nisam provjeravala krvnu sliku. beba je do sad zdrava i vesela, dobro napreduje i dobiva na težini
moze li se djetetova anemija lijeciti tako sto cu ja uzimati zeljezo? je li neophodno da ona pije zeljezo, ili ga moze dobiti preko mlijeka? je li rijec uistinu o teskoj anemiji, ili je to anesteziolog izjavio u zaru razgovora sa sestrom(i neslaganja s odlukom kirurga).

Darko Richter, dr. med.

Dijete ima uvjerljivu anemiju, koja je u toj dobi obično sideropenična, tj. zbog nedostatka željeza. No, to bi valjalo i potvrditi određivanjem željeza u krvi, jer, eritrocitini indekci, prvenstveno MCV, MCH i MCHC nisu baš u pravcu čiste i nedvosmislene hipokromije. Inače, u isključivo dojenog djeteta hipokromna sideropenična anemija nije rijetkost. Ne možete ništa postići da vi uzimate željezo, a dojite dijete. Ako se doista radi o hipokromiji, dijete mora dobivati preparat željeza.

majazeko

hvala puno na odgovoru. ono što me još zanima jest može li na nalaz utjecati to što je beba bila gladna. naime, krv joj je vađena dva i pol do tri sata nakon prethodnog obroka i bila je vidljivo gladna, a nisam ju smjela dojiti radi operacije. mogu li zbog toga vrijednosti biti nešto smanjene?

Darko Richter, dr. med.

Ne mogu. Mogu eventualno biti samo više.

Darko Richter, dr. med.

Na tašte nalazui mogu biti samo viši, a ne i niži, dakle, nema veze i hipokromija je sigurna.

lana199

Poštovani doktore Richter, molim Vas da mi komentirate nalaz krvne slike koji smo radili na preporuku nadležnog pedijatra.
Naime, beba će uskoro napuniti 7 mjeseci, pa nas je pedijatrica uputila da napravimo pretrage krvi i urina, pretpostavljam da se vidi treba li bebi dodavati pripravke željeza ili sl., te da nalaze donesemo na sljedeći sistematski pregled. Voljela bih da mi Vi date svoje stručno mišljenje, dok čekamo na sistematski. Evo nalaza:

K-ERITROCITI: 4,69
K-HEMOGLOBIN: 120
K-HEMATOKRIT: 0,348
MCV: 74,0
MCH: 25,5
MCHC: 344
K-LEUKOCITI: 5,1
Neutrofilni seg: 13,0
Neutrofilni neseg: 0,0
Eozinofilni: 2,0
Bazofilni: 0,0
Limfociti: 79,0
Reakt. limfociti: 0,0
Monociti: 6,0
Morf. promjene: E=3+ mikrocitoza.1+ hipokromija

Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Nalaz uredan.

lana199

Puno Vam hvala, doktore, na brzom odgovoru!
Dakle, ako sam Vas dobro razumjela, s obzirom na nalaz neće biti potrebno uvoditi pripravke željeza i/ili drugih dodataka prehrani?
Napominjem da je beba isključivo dojena do navršenih 6 mjeseci starosti, kada smo počeli uvoditi "krutu" hranu.

Hvala još jednom!

Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Koliko još imate potpitanja?
Ovom narodu ni na jednom jeziku ništa nije jasno. Čemu onda pitati?
A time nisam rekao da bilo kome ne treba željezo. Željezo se ne daje samo na temelju nalaza nekog hematološkog brojača koje puni SSS med. tehn.

lana199

Nijedno, to bi bilo sve. Još jednom zahvaljujem na odgovoru!
S poštovanjem,
Lana