Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

proljev ili samo "žustri metabolizam"?

toolaa

Poštovani
Dijete ima 16 mjeseci i prije dva tjedna je zbog upale grla pio svoj prvi antibiotik (Amoksicilin) 6 dana. Za vrijeme pijenja antibiotika imao je nešto učestalije, obilnije i mekše stolice, ali kako je bio dobrog općeg stanja (temperatura je pala, jeo je normalno i bio dobro raspoložen) nismo se oko toga uzrujavali, tim više što je i ranije znao imati 1-3 stolice dnevno. No, kako se situacija nije promjenila niti nakon 15 dana - ima po 5 - 6 mekih (ne tekućih) stolica na dan - sad sam već malo zabrinuta. U ljekarni su nam preporučili Prolife suspenziju, koju pije tek 2 dana, ujutro natašte, ali za sada nema veće razlike. Inaće je veseo i ima dobar apetit, i ne bih rekla da mu te pojačane aktivnosti izazivaju posebnu neugodu ili bol. Nije ni na kakvoj dijeti, jede sve - povrće, voće, ribu, meso, žitarice, bez ili s minimumom začina, pije isključivo vodu i još uvijek sisa jednom dnevno. Ne znam da li da ga vodim u ambulantu ili da jednostavno pričekamo da priroda učini svoje. Unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Ja mu, npr., ne bih davao jogurt, jer, to je mliječna hrna, i to je otprilike jedna od tri najgore stvari (sve tri bijele) koje se mogu dati nekome s proljevom (mlijeko, šećer, mast).
Do bih mu jesti bez mlijeka, bez šećera i bez masti par dana, i pričekao da se stolice normaliziraju. Nadam se da shvaćate što to znači bez mlijeka, bez šećera i bez masti: da to uključuje i sve mliječne proizvode, voćne sokove, osobito gazirane, itd., itd. I nadam se da shvaćate što to znači "bez": to znači izbjegavati koliko se može.