Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

hormoni

opg

Postovani dr Richter,
Nas sedam godina star sin vjerojatno ima neki hormonalni disbalans, kojeg nismo ispitivali niti lijecili, ali nismo sigurni jel dobro postupamo. Zato vas molimo za misljenje i savjet.
Problemi se ocituju u pojacanom znojenju (s neugodnim mirisom pazuha), pojacanom dlakavoscu na rukama (podlakticama) i povecanim apetitom (zapravo nema osjecaja sitosti dok jede, a borimo se i sa njegovim stalnim osjecajem gladi) uz povecanu tjelesnu kilazu.
Rodjen je s 3750 g/50 cm, a sada sa 7,4 godina visok je 135 cm i tezak 35 kg (uz ishranu koja se sastoji vecinom od kuhanog povrca, bijelog mesa, voca - izbacili smo przenu i masnu hranu, a maksimalno izbjegavamo "grickalice" i slatkise).

Darko Richter, dr. med.

Iz ovoga vidim samo to da je za dob velik, ali ne i pretjerano pretio. Znojenje nema nikakvog bitnog značenja u dijagnostici bolesti, ali vidim da su ljudi u Hrvatskoj opsjednuti znojenjem. Puno je gore ne znojiti se, nego obrnuto. Isto tako i apetit, to je više biheviorističko i sociološko pitanje, nego medicinsko. Dakle, ne znam iz ovoga ništa. Da li mu je u zadnje vrijemepotamnila put, i da li su mu se povećali testisi, ili produžio i penis, i da li je dobio akne?

opg

Ispravka, kilograma ima 38, a spolovilo i testisi se nisu uvecali samo su znantno tamniji od njegova godinu dana mlađeg brata. Na licu mu se tu i tamo zna pojaviti prišt, ne crven i upaljen ali s bijelim (gnojnim) vrhom. Dlake na podlakticama su dugačke i guste. Što se gladi tiče, sigurno da ste u pravu da je većim dijelom to nemedicinsko pitanje - ali zanima nas postoje li situacije kada je pretjerana glad izazvana fiziološki, pa recimo isključivanjem tih uzroka možemo biti sigurni da je u pitanju sociološko-psihološki aspekt? Nadam se da nisam zakomplicirala pitanje, puno hvala, u svakom slučaju!

Darko Richter, dr. med.

Ipak bih preporučio pregled kod dječjeg endokrinologa, pod sumnjom da nije malo uranio s pubertetom, a što se može dogoditi na 2 načina: po fiziološkoj osovini, smo perureanjeno, ili, po tipu nekog tumora ili hiperfunkcije nadbubrežne žlijezde, što je, naranvo, mimo normalne osovine.