Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hroptanje

ninabalerina

Poštovani doktore,

djevojčica stara 4. tjedna često se ujutro budi uz jako hroptanje, te nerijetko hropće i nakon dojenja.
Što bi mogao biti uzrok tom hroptanju?

Unaprijed zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Dijete se na'ladilo.

ninabalerina

Zahvaljujem se na brzom odgovoru.

Temperatura sobe u kojoj dijete spava je 22°C uz vlažnost zraka od 65%, u ostalim sobama je 24°C, kupaonica je nesto toplija.
Oblačim ju u body i odijelce s dugim rukavima, te pokrivam dekicom i poplunom.

Koje dodatne mjere da poduzmem da dijete ne bude nahlađeno?

Darko Richter, dr. med.

Dijete se nije nahladilo, već se na'ladilo, te sve što ste nabrojali nema s time nikakve veze.
Hrvati su evo doživjeli i 21. vijek, ali, očito, misle da su svojom riječi "nahladiti se", "prehladiti se", izrekli vječnu istinu, naime, da je virusna bolest prouzročena, ne virusom, već mikroklimatskim uvjetima. Po tome bi Eskimi trebali stalno šmrcati, ili imati bronhitise, itd., a upravo je obrnuto.
Nevolja je što ovdje nikome niti izdaleka ne pada napamet da kao Hrvat nije najapametniji od 6 milijardi ljudi na svijetu, i čak se na zapita kako li to Eskimska novorođenčad preživljava tamošnje klimatske uvjete, i koga oni dave po internetu ili ambulantama s ovakvim pitanjima. A zapravo ne dave, čak i ako imaju PC. Zašto, jer eskimsko se dijete vrlo rijetko na'ladi. Prije će ga ugristi ili polizati psić, nego virus.

ninabalerina

Dakle, virusna bolest je u pitanju.

Zahvaljujem se!