Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

HS purpura i cjepivo

luri

Dragi Doktore,

zanima me Vase misljenje u vezi HS purpure i Priorixa.

Moja sada setogodisnja kcer je prije tri godine dobila HS purpuru, te je bila hospitalizirana 2 tjedna. Nakon toga smo se kontrolirali godinu dana i recidiva nije bilo.
Od toga je proslo 3 godine.
Ona do njenje trece godine (kada je dobila HS purpuru) nije primila cjepivo Priorix, druga cjepiva po kalendaru je dobila ali sve s odgodom zbog cestih viroza, mononukleoze i upala uha koje je imala do trece godine.

Mene zanima Vase misljenje u vezi cijepljenja Priorixom jer se priblizva upis u sloku, i misljenja doktora su opercna.
Imamo misljenje da cijepivo moze biti kontaindikacija za vracanje purpure, te drugo da se moze cijepiti unatoc preboljenjoj purpuri.

Unaprijed zahvaljuem na Vasem odgovoru i srdacan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Načelno ne savjetujem cijepljenje protiv ospica, rubeole i mumpsa nakon što je prva doza uzrokovala purpuru. Tek iznimno, ako se epidemiološka situacija bude jako pogoršala (ako krene veća epidemija osipca) bilo bi dobro odrediti razinu protutijela na ospice pa tek ako je ona nedovoljna za zaštitu treba se konzultirati s imunologom oko postupka ponovnog cijepljenja. Za druga cjepiva nema ograničenja.

luri

Dragi Doktore,

krivo ste me razumjeli, moja kcer nije primila niti jednu dozu Pririxa ili Moparua.
Druga cijepiva je primila.

Lp.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U tom slučaju nema zapreka za cijepljenje.

luri

Hvala na odgovoru.

Lp.