Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

ishrana

mim

Molim Vas za odgovor.Mom je sinu sada tri godine....Dojila sam ga 13 mjeseci i uvodila mu ostalu hranu onako kako je i trebalo....Nisam imala problema sa njegovom ishranom sve do unazad pola godine....Nakon sto je jeo bas sve sto i mi jedemo,sada zivi od hrenovki,salama,pasteta i takvih proizvoda....Jedino sto uzima kao i prije je mlijeko.Odbija meso,bilo sto sto se jede kasikom.Cak nece ni cokolino i neke stvari koje djeca normalno i sa zadovoljstvom jedu....Ukratko zivi na salamama..Moje pitanje je- da li bi trebala davati mu jos nesto osim Pikovita...I da li postoji neka "metoda" kojom bi ga natjerala da jede i nesto "normalno"
Inace je zdrav i napredan,veseo .... Hvala M.

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo, Vaš je problem relativno čest; dijete je otkrilo nove okuse i to one koji mu se sviđaju. Najčešće se radi o prolaznoj fazi, ali ona, nažalost, može i potrajati. Za utjehu, u salamama ipak dobiva i neke hranjive (iako ne najbolje) sastojke, a svakako je dobro da pije mlijeko; ako voli kisela mlijeka, pokušajte mu u tu hranu (npr. u voćni jogurt) dodati kakvo suho voće i sl. Nisam pristaša "tjeranja" djeteta, jer to može biti samo kontraproduktivno, to više što i sami navodite da je dječak "zdrav, napredan i veseo..." Eventualno ga možete odvesti u društvo vršnjaka koji jedu i nešto "normalno", možda će pokazati želju za imitacijom, a što je dosta često u toj dobi. Nemojte se uzrujavati previše, a osobito brigu nemojte pokazivati djetetu. Srdačno Vas pozdravljam.

TheMissTea

Postovani, pijem vise od pola godine lekove zbog Vaskulitisa, sa Pronizonom sam prestala pre 2 meseca, a sa Dapsonom nastavljam. Bila sam se ugojila od Pronizona, bila sam i naduvena, i krenula sam na sport ponovo pa mrsavim. Inace retko jedem slano. Interesuje me da li treba da vodim racuna o ishrani dok pijem Dapson i sta da izbegavam da se ne bih ugojila?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Dapson ne bi trebao uzrokovati debljanje, nema nekih posebnih ograničenja što se tiče prehrane dok se on uzima. Načelno treba jesti više manjih obroka, izbjegavati slatke napitke (čak i prirodne sokove), uravnotežiti prehranu (ne uzimati previše ugljikohidrata, masnoća ili soli), nije dobro isključiti ove namirnice u potpunosti. U sportu izbjegavati prekomjerne napore (stres) i osigurati dovoljno sna.