Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Izlazak van na hladnocu

Buflica

Postovani doktore,zanima me da li je preporucljivo da bebe od 3-4mjeseca se iznose vani sad u ovo doba godine kada je napolju vec zahladilo..Bake,deke,tetke neko kaze ne treba ih drzati samo u kuci,drugi kazu ipak je prehladno za njih..pa mene zanima vas odgovor!Jer evo ovih dana oko 12h-13h bude i sunca pa me zanima da li bi voznja kolicima mogla dovesti do neke prehlade?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne znam što bi eskimi rekli na ovo pitanje no definitivno dijete treba izlaziti redovito van, treba ga primjereno utopliti. Rijetke su vremenske neprilike kada nije preporučljivo izlaziti - to je izrazito ružno vrijeme (vremenska nepogoda - jaki vjetar, kiša), smog (ne magla, nego smog) također je razlog za ostanak kući. Kod jakih hladnoća (debelih minusa) dijete treba utopliti i držati privijenog uz sebe - u ranoj dojenačkoj dobi možda nemaju dovoljno kapaciteta za stvaranje dodatne topline ako leže u kolicima izložena hladnoći sa svih strana.