Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kalendar cijepljenja

Ana

zanima me kakav je kalendar cijepljenja protiv tuberkuloze
1. cjepivo djeca dobiju odmah u rodilištu, kada je slijedeća bcg proba...
hvala na odgovoru!

Dr. Darko Richter

Najprije treba razjasniti stvati: BCG je kratica od "Bacillus Calmette Guerin", a to je ime za ublaženi bacil tuberkuloze koji se koristi kao cjepivo - inokulira ga se u kožu da bi izazvao imunu obrambenu reakciju, ali ne i bolest. Potom se rezultat cijepljenja, tj. da li je uspješno potaknuta imuna reakcija, ispituje tuberkulinskom probom ili PPD probom. Ovdje se inokulira, također u kožu, ekstrakt tuberkulozne klice, no to nije nikakva živa klica, već neka vrsta "juhe" od sastojaka klice. Ti sastojci na mjestu inokulacije izazivaju reaktivni upalni obrambeni imuni odgovor ako se on razvio ranije zahvaljujući cijepljenju (ili prirodnoj infekciji). Taj se odgovor mjeri lokalnim otvrdnućem kože 72 h nakon inokulacije. Prema tome, vi pitate za PPD ili tuberkulinsku probu koja testira postojanje imunosti nakon cijepljenja BCG-om. Ona se izvodi tijekom druge godine života, zatim tijekom četvrte godine života, te u prvom, četvrtom i sedmom razredu osnovne škole. Ukoliko tuberkulinska proba ispadne negativno, cijepljenje BCG-om obično se ponavlja. O ovakvoj bi se praksi moglo puno diskutirati, ali je ona sada u Hrvatskoj na snazi i kao takva se provodi.