Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kašalj kod bebe

Angelina_2004

Moja djevojčica ima nepuna 3 mjeseca. Dojim je.
Već tjedan dana kašlje. Nosić prohodan. Pluća čista, grlo u redu.
Inhaliram je 5 dana 3x na dan, uz fiziološku nekoliko kapi Bisolexa.
Danas sam već luda od njenog kašlja jer nije joj ništa bolje.
Pedijatrica danas tvrdi da je to respiratorni virus i da će joj dati Sumamed.

Što vi mislite?

Darko Richter, dr. med.

Nema toga Sumameda koji djeluje na virus, nešto ste krivo čuli. Ali, ja bih najprije prestao liječiti dijete koje nije bolesno. Zašto mu dajete fiziološku otopinu i Bisolex?. Pa da vama netko u pluća nalije vode, morali biste to iskašljati. A da pijete 5 dana Bisolex, počeli biste kašljati, jer Bisolex i jest lijek ZA kašalj, NE PROTIV kašlja. Već sam sam sebi dosadan što ponavljam: od 6 milijardi ljudi na zemlji, ne kašlju jedino oni koji su umrli. Kašalj je bitan refleks, i bez njega bi naša pluća bila zatpana klicama i smećem. Kašalj je apsolutno vitalna stvar. Ali, iskreno, počinje mi biti nerazumljivo kada vidim sve više i više da današnji ljudi ne razlikuju kašalj od hripanja, stolicu od proljeva, mokrenje od kapanja, banaliju od ozbiljne stvari. I odmah traže terapiju. Nemojte sada reći da je niste tražili. Išli ste doktoru, i išli ste da nešto dobijete. Da vas tko vrati "neobavljena" posla, bez nekog besplatnog sirupa ili druge drangulije, bili biste nezadovoljni. Što se to danas događa i kakva je to bolesna potreba da se zdravi prikazuju liječnicima, a za bolesne jedva da se nađe mjesta, u istim čekaonicama? A zar mislite da je tako bezopasno otići u čekaonicu, gdje ima i onih koji su stvarno akutno bolesni i koji kašlju i šire neke klice. Najveća je glupost bez prave potrebe ići po problem. No hard feelings ... nadam se.