Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kikiriki

malozvono

Poštovani,
imam dječaka starog 2,5 godine i još mu u prehranu nisam uvela kikiriki.
Neznam ni sama zašto.
Ja sam kao dijete, i još uvijek, imala alergiju na penicilin, prašinu i perje tako da sam oprezna sa namirnicama koje su poznati alergeni.
Starije dijete ( 10 god ) jede kikiriki bez problema.
Do sada nisu reagirali alergijskom reakcijom ni na hranu ni na lijekove. Jedu svu hranu koja je normalna za naše podneblje. Egzotične namirnice ne jedu jer ih ni mi ne konzumiramo.
Zbog mogučnosti da se uskoro kroz odrastanje susretne sa kikirikijem odlučila sam mu probati dati smokiće sa kikirikijem.
Molim Vas da mi kažete koja bi eventualno mogla biti reakcija i na što trebam pripaziti?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Reakcija preosjetljivosti (alergija) se može očitovati pojavom urtikarije (koprivnjače) - osipa koji svrbi, pojedini dijelovi tijela mogu naoticati, može se javiti povraćanje, grčevi u trbuhu ili proljev. U slučaju pojave neke od ovih smetnji treba se bez odlaganja javiti liječniku.