Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kolike

jasna

Moja beba stara 6 tjedana ima od rođenja grčeve (ponekad i nekoliko puta dnevno). Isključivo dojim, bez ikakvih dodataka (čak ni vode ili čajeva). Inače, pojede puno (u prvih mjesec dana je dobio 1,7 kg). Masiram mu trbuh uljem protiv grčeva i dajem sab simplex kapi. Moje pitanje je; mogu li mu na još neki način pomoći i mogu li mu sab simplex kapi naškoditi dužim uzimanjem, te može li mu saharin koji je u njihovom sastavu stvoriti neki oblik ovisnosti o šećeru ili može li dovesti do debljanja?

Dr. Darko Richter

Što će vam ulje za masiranje trbuha? Dosta je masiranje nježnom rukom, a ako mu Sab Simplex ne pomaže, nemojte mu ga niti davati. Ovisnosti o saharinu nema, kao niti o šećeru. Usput, saharin niti nije šećer, već niskokalorično umjetno sladilo koje zamjenjuje kuhinjski šećer - saharozu. Kolike obično prođu sa oko 3 mj. starosti, ukoliko nisu zamijenjene s nekim fukncionalnim organskim poremećajem, npr. gastroezofagealnim refluksom, kada mogu potrajati i do konca dojenačke dobi (terapija postoji).