Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pelud

Mia

Sin mi sada ima 10 god. Prošlo ljeto je bio na alergološkom testiranju i utvrđeno je da je alergičan na pelud trava, korova, stabala, parietariu of. i duhan. igE=353 kU/l ,RASTbig-smileF=0, PELUDI: g6(valjda to piše)=5(66,7), ECP=35,8mg/l(N<20). Liječnik mu je prepisao Letizen tablete a 10mg 1tbl. dnevno, flixonase sprej i aqua maris.Letizen uzima redovito, flixonase nikako jer čim mu počnu alergijski simptomi - kihanje.curenje iz nosa, svrab očiju i grla... tada mu počne i krvarenje iz nosa, ne obilno,ali svakodnevno kratkotrajno lagano krvarenje. Evo sve je u punom cvatu moj sin uzima letizen a kihanje i svrab nikako da se smanje. Da li da odemo na još kakva ispitivanja, možda promjenimo terapiju, da li je problem to što ne stavlja flixonase???? Simptomi tek prestanu kad krene kupanje(živimo na moru) a to je još dugih dvadeset do mjesec dana. Molim neki savjet, opasku ili.....

Dr. Darko Richter

Polialergičan je, no srećom samo na peludi, pa bi smetnje trebale biti ograničene samo na sezonu cvjetanja. Nekima je LETIZEN dovoljan, nekima ne. Možete pokušati kombinirati LETIZEN + SINGULAIUR JUNIOR (tabletica se može sažvakati), ili CLARITINE + SINGULAIR JUNIOR. To će imati učinka, barem nekakvoga. Za to vrijeme neka si počne ubrizgavati FLIXONASE, jer je praktički nemoguće da mu ne bi pomagao. Moguće je međutim i to, ali tada se radi o grešci u aplikaciji. I upravo tu činite grešku kada mislite da se FLIXONASE počinje davati s pojavom simptoma. Trebalo bi ga u naprijed početi primjenjivati, barem par dana pred očekivanu peludnu sezonu. Pa ako je cvjetanje već počelo, valja ga davati uporno svaki dan, jer se učinici ne vide prije nekih 5-7 dana ispravnog uštrcavanja i ušmrkavanja. Aqua maris služi samo tome da vam odvrati pozornost od bitnih točaka primjene FLIXONASE, i nije mi jasno zašto ljudi toliko vole te vodice za nos, jer nos je napravljen za zrak, a ne za vodu, i smeta mu sve što nije (čisti) zrak. Zato se treba ograničiti na ono što mu, unatoč spomenutim problemima nosa, ipak i pomaže, a to je FLIXONASE. Postoji i NASONEX sprej, vrlo sličan po djelovanju, pa možete iskušati i njega.