Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

koliko mililitara?

Nina

Koliko bi dijete od 7. tjedana trebalo pojesti izdojenog mlijeka? Na bočicu pojede brže pa ne znam da li mu je 125 ml dosta?
Dijete je isključivo dojeno, a rođen je sa 3530/49, zdrav je i lijepo napreduje.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, nije lako matematički odgovoriti na vaše pitanje, jer ne moraju biti svi obroci jednaki, a da dnevno unijeta količina hrane bude zadovoljavajuća. Općenito se uzima da dnevna količina popijenog mlijeka u dobi Vašeg djeteta iznosi oko 700 do 800 ml. Postoji i mišljenje da se količina mlijeka po obroku može izračunati tako da se ispred broja mjeseci djeteta doda 1, a iza tog broja 0. Primjerice dojenče od 2 mjeseca treba popiti po obroku 120 ml majčina mlijeka. Sve su to, naravno samo okviri unutar kojih postoji dosta "individualnog prostora". Matematika u biologiji poseban je problem.
Iz svega ovoga slijedi i Vaš zaključak da je dijete zdravo i da lijepo napreduje, a to je najvažnije. Mnogo pozdrava.