Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Krivi vrat

Goran

Poštovana gospođo,

naša beba ima prirođeni krivi vrat, što je vjerojatno posljedica ulaska glave ploda u zdjelicu mjesec i pol prije poroda.
Beba je stara 35 dana, i krenuli smo sa vježbicama za vrat po preporuci dječjeg ortopeda. Vježbe izvodimo 3-4 puta dnevno, a jednom tjedno idemo na kontrolu u dječju bolnicu u Klaićevoj. Zanima nas da li osim vježbi postoji kakva druga terapija (masaže, kreme, lijekovi...) i kakva je daljnja prognoza. Jedna fizijatrica nam kaže kako
neće biti problema za izlječenje, druga da je dosta vidljiv tortikolis i da će liječenje biti dugotrajno sa mogućim smetnjama na vratu djeteta; također kaže da taj izbočeni, tj. skvrčeni desni vratni mišić može imati ispupčenje i prema unutra pa nas zanima da li to utječe na djetetovo disanje i gutanje.

Puno hvala !!

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjeni, pojava koju navodite česta je. Najvažnije je da je rano prepoznata, jer je tada fizikalna terapija vrlo učinkovita. Stoga Vam preporučam da se držite datih uputa i da dijete redovito kontrolirate. Inače, smetnje gutanja i disanja vrlo su vidljive, pa znate i sami da ih Vaše dijete nema. Mnogo pozdrava i svako dobro.