Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krpelj?

dorian

prije 4 dana smo pronašli krpelja, dosta se ukopao i teško ga je bilo skinuti.
kod skidanja ostala je glava, pokušali smo je odstraniti i nismo sigurni dali nam je to uspjelo.
drugi dan mjesto ugriza je pocrvenilo i nabubrilo (otvrdnulo) i čini se ognojilo.
sada 4 dana kasnije mjesto ugriza nije više toliko upaljeno, ali još uvijek je lagano nabubreno.
primječeni su simptomi lagane svrbeži po tijelu i lagane probavne smetnje, za što nismo sigurni da je vezano uz ugriz krpelja.

doktorica kaže da ne treba uzimati sumamed, koji je vaš savijet, što učiniti?
krpelj je dobiven na području sljemena.

Darko Richter, dr. med.

Da je mene ugrizao, svakako bih popio azitromicin. Ne znam u kojem bi mi smislu mogao škoditi, a definitivno bi mi mogao nedostajati, da ga ne uzmem.

dorian

iči ču ponovno doktorici, što ako mi opet kaže nije vam potrebam sumamed?

dali je moje pravo kao pacjent tražiti sumamed u ovom slučaju?

Darko Richter, dr. med.

Vaše je pravo da pitate, da li postoji stvarni rizik borelioze, i da li vam dr. može jamčiti da je nećete dobiti. Vjerojatnost je mala, ali je stvarna, pogotovo ako je krpelj tamo bio nekoliko dana ukopan u koži, jer, što duži ugriz, to veća vjerojatnost prijenosa sline krpelja u tijelo. Ako nije sigurna, može vas uputiti u zaraznu bolnicu, a ako odbaci svaku indikaciju za azitromicinom, ja bih na svoju ruku otišao u Kliniku za infektivne bolesti i upitao za svoj slučaj: što oni misle, i sve točno rekao, da nisam mogao dobiti uputnicu, pa da tražim drugo mišljenje, itd. A kao vam na kraju naplate pregled, sve je to ispod 100 kn.