Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kasalj

veljaca

Postovani,
Moja kci stara 5,5 godina (118cm, 24kg), prije desetak dana je pocela kasljati i to ovako: suhi kasalj, preko dana veoma retko, a preko noci u svih ovih dana dva puta i to kaslje oko pola sat, onda je pomislila da ce da povrati, povratila je malo nesto sto je preostalo od vecere i poslije toga kasalj potpuno nestaje. Prvi put suprug i ja smo pomislili da joj je nesto uslo u usta, neka dlaka ili slicno, ali opet se ponovilo nakon 2,3 dana, a onda i jutros dok je jos spavala, povremeno zakasljivanje u vreme od 15-tak minuta, bez povracanja. Inace nema druge znakove bolesti, temperatura, grlobol itd., jede kao i normalno, igra se kao i normalno i sve je ustvari kao i inace osim ove epizode kasljanja. Imala je laringit prije dva mjeseca, izljecen sa 7 injekcije penicilina, buduci da sirup nije imao efekat, a prije toga nikad nije bila bolesna. Vas savjet?
Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Moj je savjet da se laringitis ne liječi injekcijama penicilina. Ne što bi zbog toga dijete kasnije kašljalo, već zbog toga što te dvije stvari nemaju međusobne veze. Isto kao da frakturu liječite čajem od kamilice. A što se tiče kašlja, nema dosadnijeg simptoma i nema dosadnijih pacijenata od onih koji se zanimaju za svoj kašalj, a nije im samima jasno od čega kašlju. Zašto to kažem? od 6 milijardi ljudi na zemlji svi do jednoga svaki dan nekoliko puta kašlju ili zakašlju. Da toga nema, umrli bismo u roku od par mjeseci, zatrpali bismo se vlastitim sekretom i infekcijom. Svatko se mora zapitati odkud odjednom prati neki svoj kašalj, koji je kao vitalni refleks prisutan od rođenja. Što ga nije uočio još jučer, i još prije godinu dana? A stalno je tu, jer, da nije, ne bi bilo niti znatiželjnika koji pita. Dakle, u vašem konkretnom slučaju, opis je totalno neupadljiv, i pitanje je obična gnjavaža. Nije mi jasno da to vama nije jasno. Ulazimo u vrijeme kada će ljudi pitati "stručnjake" za svaku glupost, i to što prije, dok je glupost još neutvrdiva, tako da ih se ne može kritizirati, pa da ispadne kako su ipak, iz predostrožnosti, pametno pitali. Recite mi, što je to što vas brine u tom kašlju, što bi to bilo što sami niste već 1000 puta sami doživjeli? Nemojte se ljutiti na ovaj moj odgovor, već mi obrazložite što je to tako nenormalno u onome što se opisali? Možda ipak nešto ima iza tog kašlja, ali, neuspješni ste u definiranju problema. Inače, da ste negdje bliže, rekao bih vam da snimite 15-30 sek tog kašljanja, pa da ga pogledamo.

veljaca

Postovani,
Hvala za vas trud. Sto me toliko brine oko tog kaslja? Prvo, nikad do sada nije se tako zakasljivala nocu, drugo od takvog zakasljivanja kome nisam obratila neku pozornost, njene sestre bliznakinje stare 2,5god. odjednom su dobili temperaturu, i u roku od nekoliko sata razvili pneumoniju, teske opstrukcije i ekstremne tahikardije. Usput u bolnici, na pedijatrijskom odeljenju gde higijena je na nezadovoljivo nivo, i buduci da je u tom trenu bilo puno djece sa proljevom i povracanje, a nisu nas odvojili u zasebnu prostoriju, zaradili smo prolijev i povracanje, jedna bliznakinja je dehidrirala i pored terapije, dozivela kardiogeni sok i nismo znali dali ce preziveti ili ne, prezivela je, prebrodila sve to, ali ja jos nisam, tako da sad i najmanje zakasljivanje, mene vadi iz pameti i vraca mi neke slike. I, rado bi cula da postavljam glupo pitanje, nego da je djetetu nesto...

Darko Richter, dr. med.

Ne znam zašto ljudi uvijek imaju potrebu da budu u pravu, bez obzira na razum i stvarnost.
Da vam kažem: ako ste imali toliko dramatičnih doživlajja, onda bi bio red da si ih izbistrite u glavi:
1. Ne može se dobiti nikakva bolest od kašlja, već je kašalj simptom bolesti, ili samo uobičajeni svakodnevni refleks.
2.Kada netko uz kašalj dobije temperature, tko vam kaže da je to od respiratorne bolesti. To treba utvrditi liječnik. Kašalj je svakodnevan, temperatura u djece najčešći simptom, pa kada se preklope, treba vidjeti imaju li veze ili ne. Nema toga da su kašljala (jer kašlju stalno), pa odjednom dobile temperaturu, već samo to da su dobile temperaturu.
3. Ne postoji kardiogeni šek od dehidracije. Šok od dehidracije zove se hipovolemički.

Zato, jer niste razriješli što je to bilo ranije, stalno paničarite, i paničariti ćete. Za sada sam vam samo naznačio u čemu griješite, logički i medicinski, i iz čega proizlaze vaše fobije na kašalj u djeteta. Morate se malo pribrati. A sada da vas pitam: zbog čega ste u prvom pitanju prešutjeli cijeli ovaj kontekst, i pitalo, kao onako usput, o kašlju kojeg ste tako loše opisali da se s time ne može ništa početi? Zašto ste ovo prešutjeli. Reći ću vam: zato, jer svi stalno misle da liječnicima mogu postavljati neke zamke i raspitivati se na sto strana, a onda pobjesne kada na kraju ništa ne razumiju. A ne razumiju, jer ne daju podatke. Da ste ovo sve izrekli i prije, pa prije slanja pročitali, bilo bi i vama jasno da vam je pitanje ujudno i odgovor.

veljaca

Mene ovo veoma muci i bicu opsirna, ali i veoma zahvalna ako mozete da mi ovo rascistite: dok je dijete primalo infuziju, postalo je modro i pocelo se tresti, pedijatrica je poslusala srce, rekla da ima bradikardiju i uspanicila se. Kad smo je pitali sto se to desava, nije znala nam odgovoriti, a onda djetetu je temperatura narasla na 41 stupanj, dobila ekstremnu tahikardiju i nije reagovala. Pedijatrica nam je rekla da je to sepsa, dezurni ljekar da je kardiogen sok, a oboje su se slozili da ishod nije predvidljiv, dali su joj urbason, fenobarbiton, digoxin, i paracetamol cepic, hitno smo prebaceni u djecju kliniku u odjel za gastroenterohepatologiju, gde je ustanovljena acidoza, korigovali su je i vec sutradan djevojcica je bila puno bolje. Temperatura je pala, proljev je prestao. Mi, roditelji jos ne znamo sto se zapravo desilo: cetiri veceri i pet dana smo proveli na taj odjel, u svo to vrijeme dosli su svega dva put, dva razlicita pedijatra i MENE pitala sta je problem sa djevojcicama (u medjuvremenu smo donjeli i drugu bliznakinju, buduci da je i ona imala proljev i blagu acidozu), jedan je rekao da moramo primati infuzije i pentreksil, onda je promenio misljenje i dao lendacin, drugi da nisto nije potrebno i da mozemo kuci, a kad smo ih mi pitali sto se to dogodilo sa djetetom, nisu odgovorili nista konkretno, jedan da je to bio sok zbog acidoze, stazantica na odjelu da se mozda to zbilo zbog nedostatka kalija, pretpostavka jer nije pogledala rezultate krvi, sve u svemu nista. Ako ovakvo prepricavanje dozivljenih dogadjaja moze Vam pomoci u postavljanje dijagnoze, molim Vas izvolite. I jos nesto: prvi pedijatar nam je rekao da mozemo davati jogurt, drugi je zabranio, pa da dajemo ili ne (pri proljevu, naravno)?

Darko Richter, dr. med.

Dijete je imalo gastroenterokolitis i dehidraciju, i zbog toga je bilo u hipovolemiji i hiperpireksiji, a ne mogu isključiti niti febrilne konvulzije u tom času (netko je dao i fenobarbiton). To je sve. Nema tu kardiogenog šoka. Srce brže tuče zbog hipovolemije, i zbog hiperpireksije. Liječenje: više i brže infuzije, dok se krvni optok dobro ne popuni, a srce smiri. Uz ovu sliku, šoka i visoke temperature, samo lud čovjek ne bi dao antibiotik djetetu te dobi. Sigurno ste dobili otpusno pismo, pa bih vas upitao: zašto vam je toliko teško pročitati dijagnoze i navesti ih. Iako sam za to da roidtelji budu što više uz dijete, a vi ste očito to bili, unatoč zaista teškom stanju (u kojem vas dijete i nije moglo trebati, zbog same težine vlastitog stanja i senzorija), ipak se vidi da ti isti roditelji uglavnom smetaju u liječenju, jer, umjesto da pomognu, oni propitkuju liječnike koji se oko njihovog djeteta bore. Kao da će postavljanjem bezveznih pitanja pomoći djetetu. Neće mu pomoći, već odmoći. A na kraju, vidi se, nisu ništa shvatili. Na otpusnom pismu piše sve, dijete vam je živo i zdravo, a vi samo "so klug als wie zuvor" (iz Goetheovog Fausta: kad, u uvodnom dijelu Faust zaključi da je, unatoč proučavanju matematike, filozofije i teologije jednako glup kao i prije, odluči potom prodati dušu vragu). Pazite.

veljaca

Bila sam nazocna jer su to od mene trazili-da joj promjenim pelene, jer ih je u medjuvremenu napunila dva put. Usput sam pitala sto se to dogadja i dobila dva razlicita misljenja. U otpusnoj listi (nije bila gotova dana ispisivanja) stoji dijagnoza: enterokolitis, vomitus i dehidratacija, to je jasno, ali nije jasno zasto i pored redovne parenteralne terapije reagovala tako kao sto je reagovala? Tamo je bilo tridesetak dijecaka i djevojcica sa istom dijagnozom, neke puno vise su povracale i kakale, ali nikome se ovo nije desilo? Onda stoje rezultate: krvna slika, ABC, jonogram, glikemija, da je nadjen Rota virus, ali to mene nista ne znaci-nema referentne vrijednosti i nemam s cim usporedjivati sto je normalno sto ne, onda terapija:parenteralna i da se dijete ispisuje sa preporukom o ishrani? Nismo dobili preporuku pri ispisu, nego tijekom prestoja, i to o jogurtu i to dva sprotivna misljenja. Nisu pregledale djevojcice pri ispisu (ponedeljak), nego rekli su nam da dodjemo u srijedu, a kad sam pitala zasto u srijedu, a ne danas, jer udaljenost je 2 sata voznje, a one je ne podnose najbolje i povracaju prilikom putovanja, odgovor je bio: "Jer je sportska srijeda". Ustvari, sestra koja je u tom trenu bila nazocna i cula, rekla mi je da se pedijatri spremaju za neki kongres, simpozij, ne znam sto tocno, bitno da: "nemaju vremena za preglede, ali doci ce na posao u srijedu". Znaci, citala sam tu listu, ali nisam dobila odgovore, nego nova pitanja: sto je OMG(pravilna), sto je ABC, sto je BE, zasto i pored Ringera dobila je acidozu...Ne trazim odgovore, nisam htijela uopce o ovome i poceti pisati, ali previse komentirate i osjecam se "duzna" odgovoriti na te komentare. Mame znaju biti veoma dosadne, nekad vas vadimo iz kolosijeka, ali, nista nije namerno, ne zelimo se praviti pametne i imajte na pameti da nista sto mama pita nije glupo kad je rijec o njenog dijetetu, zelimo sve znati o svojoj djeci, zelimo im najbolje, jer mi smo mame. Shvatite samo da sve sto nije konkretni odgovor na konkretno pitanje u bilo koje poruke upucene vama je izgubljeno vrijeme, za vas, jer niste li primjetili da ne postizete nista time?

Darko Richter, dr. med.

Mislim, stvarno ste čudni. Dakle, sada izlazi na vidjelo da je dijete imalo klasični rotavirusni gastroenterokolitis, dehidraciju i hipovolemički šok. Nije istina da majke ne mogu postaviti glupo pitanje, vaše je izuzetno glupo: to da pitate zašto se vašem djetetu desilo nešto što se nije desilo drugima. Pa vi nemate pojma niti što se vašem događalo, a kamo li desetini druge djece na odjelu. Nemate pojma o nalazima, i mislite da, da su vam napisali norlmalne raspone, da biste odmah sve znali. Vaša je pretencioznost zaista van svake normale. Zaista ne želim odgovarati na pitanja u kojima roditelji, totalni neznalice u medicini, mene uvlače da im odobravam prosudbu da su im neke druga dva koktora dali suprotna mišljenja. To ste vi tako shvatili, jer nemate pojma o medicini, a ja msilim da danas nije dopustivo nemati pojma o nečem u što se tako bezobrazno petjate. Makar ne mislim da ste išta u ovoj komunikaciji učinili zlonamjerno, ipak nije bilou redu i vrijeme je da shvatite da nemate pravo na manipulacije, čak niti preko interneta. Razgovor je završen.

veljaca

Cestitam vam na rijecniku-bas primeran za jedan intelektualac kao sto ste vi. Kao da imam posla sa pijanim vozacem, a ne ekspertom pedijatrije! Ne moze se voditi normalna diskusija sa vama-sto i da drugi kaze, uvijek je u krivu. Trebali ste priznati da preko interneta ne moze se postaviti dijagnoza i tacka. I zasto mi kazete da citam otpusne liste, a onda da nemam pojma o nalazima? Jer, ako sam se ja razumjela u medicini, listi ili nalazima, ne bih vama postavljala pitanja. Inace, ne moze se doziveti hipovolemicni shok, kad je brzina i volumen nadoknada tecnosti priblizna onima izgubljenoj i koliko ja znam hipovolemicni pacijenti su hipotermicni, a ne sa temperaturom od 41 stupanj, zar ne? I nisam znala da je potreban samo internet da bi neko razgranicio kardiogen i hipovolemican shok, mislila sam da se to radi kateterizacijom, ali vi se razumijete u medicinu...Mozda je bio to septican shok radi nehigijensko rukovanje infuzijom, mozda radi distenzije poroznog crijeva i infiltracija bakterije, sto mislite? Ali, nije mi vise ni stalo sto vi mislite. Ocito je da ne mislite da odgovorite na pitanje, nego kako da uvrijedite osobu koja je postavila to pitanje, a to vasu strucnost dovodi pod znakom upitnika! Vazno je da nije problem u meni ili bilo koje druge mame, nego u vama gospodine. Pogledajte samo odgovore koje saljete i videcete da prema vama postotak glupih pitanja koje vam mame (sve same manipulatorke, glupache i, zamislite, neznalice u medicini) postavljaju je 100%. Surfajte malo internetom i vidite kako to kulturni eksperti odgovaraju pacijentima, bez isuvisnih komentara i epiteta!

Darko Richter, dr. med.

A sada ću, ipak, makar ne kanim s vama dalje diskutirati, radi drugih koji ovo čitaju, dodatno upozoriti na grozote medicinskih zabluda koje ste uspjel iizreći:

1. "ne moze se doziveti hipovolemicni shok, kad je brzina i volumen nadoknada tecnosti priblizna onima izgubljenoj" Itekako se može, jer vi ne morate vidjeti svu tekućinu koju je netko izgubio, ona je, u slučaju proljeva, možda još u crijevu, nije u cirkulaciji, a još nije niti defacirana. A brzina terapijske reakcije je za liječenje šoka jako bitna. Jer, dok vi ugledate izgubljenu tekućinu, možete izgubiti pacijenta.
2. "hipovolemicni pacijenti su hipotermicni, a ne sa temperaturom od 41 stupanj, zar ne?" Savršeno krivo, a upravoje obrnuto istina: dahidrirani pacijenti tendiraju imati hiperpireksiju. Vama bi medicina bila jako jednostavna. Znači, ima temperaturu - nema hipovolemički šok. Da je tako netko zaključio za vešu kćer, onda bi joj dao (i) vazopresore, a ne bi se tako brzo oporavila. Što ne stanete uz krevet takvog pacijenta pa ga ne liječite.
3. "nisam znala da je potreban samo internet da bi neko razgranicio kardiogen i hipovolemican shok, mislila sam da se to radi kateterizacijom, ali vi se razumijete u medicinu." Čujte, ako imate infarkt, ili supravenrikularnu paroksizmalnu tahikardiju,ili totalni blok, ili kardiomiopatiju, onda možete dobiti kardiogeni šok, a ako imate gastroenterokolitis, onda možete upasti u hipovolemički šok. Vi ste se nešto kod kreveta svoje djevojčice prepirali s liječnicima o vrsti šoka, a biste li pristali, kada vam je navodno jedan liječnik spomenuo kardiogeni šok, da vam dijete odmah kateteriziraju, da vide je li baš to?
4. "Mozda je bio to septican shok radi nehigijensko rukovanje infuzijom, mozda radi distenzije poroznog crijeva i infiltracija bakterije, sto mislite? I septički je šok hipovolemički, tj. postoji razmjerni manjak tekućine u cirkulaciji, zbog vazodilatacije i zato se ova vrsta šoka točnije naziva distributivnim šokom; a liječenje je isto kao i kod hipovolemičkog, barem u prvom koraku: puniti cirkulaciju tekućinom, što hitnije, zatim i vazopresori, ako prve mjere nisu dostatne za reverziju šoknog stanja, a što kod čisto hipovolemičkog obično ne treba.

veljaca

Radi one koji citaju ovo, one "grozote" koje sam izrekla, nisam ja izmislila, nego sam cula ili procitala:
1. " In order to accurately calculate fluid loss, it's important to chart weight changes every day and keep a record of how many times a patient vomits or has diarrhea. Parents should note how many times a baby's diaper must be changed" - http://www.ahealthyme.com/topic/topic100586704. Znaci, gubitak ipak se moze nekako izracunati!
2. Ako prema vas djetetu je trebalo hitna infuzija da bi se oporavila, e pa bas i nije bilo tako hitno, totalno suprotno, djetetu se to desilo dok je primalo infuziju, koja je bila iskljucena u istom trenu, da bi je ponovo dobila poslije sat vremena i to 500ml u dva sata, 2 boce bikarbonata i onda veoma spore infuzije:"radi odrzavanja vene". Zasto bi neko odma dao (i) vazopresore prije davanje tekucine i sto bi time postigli ne znam, tlak je bio 100/60, a frekvencija otkucaja srca medju 186 i 192/min.
3. Ljekar nije "navodno" i nije SPOMENUO kardiogen šok, nego je TVRDIO da je kardiogen šok, a meni nije bilo potrebno nista dokazivati, nego samo opet vidjeti svoje djete zivo i zdravo. I ne volim kad opet pokusavate napraviti vlastitu dramatizaciju nastana, pa radi one koje citaju ovo, reci cu da nisam se "nešto kod kreveta svoje djevojčice prepirala s liječnicima o vrsti šoka", nego sam se jedva odrzavala na nogama od straha i iznemoglosti i jedva sam uspjela pitati sto se to desava sa mojom djevojčicom!
4. I opet da moje bude krivo zar ne, ali: hipovolemicki je jedan tip i jeste da prilikom septickog šoka postoji relativna hipovolemija, ali septicki je drugi tip šoka i ustvari sve vrste šoka zahtevaju punenje cirkulaciju tekućinom, sto hitnije.
(" Septic shock actually has components of several groups including distributive and cardiogenic"-http://homepage.mac.com/tegtmeyer/residents/shock.html).
Puno toga sto sam htjela zaboraviti, natjerali ste me svojim komentarima da vratim u svojoj glavi, ali oprastam vam i ne kanim i necu vise komentirati na ovoj temi. To je pozadi mene i neka ostane tamo za uvijek.

Darko Richter, dr. med.

STRAHOTE ZABLUDA TRAJU I DALJE. ZATO JE POTREBNO ODGOVORITI.

1. " In order to accurately calculate fluid loss, it's important to chart weight changes every day and keep a record of how many times a patient vomits or has diarrhea. Parents should note how many times a baby's diaper must be changed" - http://www.ahealthyme.com/topic/topic100586704. Znaci, gubitak ipak se moze nekako izracunati!
NARAVNO DA SE MOŽE IZRAČUNATI, AKO IMATE PODATAK. ALI, AKO JEŠ NIJE DEFECIRALA, TJ. TA STOLIC AJOŠ NIJE IZAŠLA VAN, A VEĆ JE U CRIJEVU, I IZGUBLJENA JE IZ CIRKULACIJE, KAKO ĆETE DOBITI TAJ PODATAK? TREBA DJELOVATI NA TEMELJU TZV. EDUCATED GUESS.
2. Ako prema vas djetetu je trebalo hitna infuzija da bi se oporavila, e pa bas i nije bilo tako hitno, totalno suprotno, djetetu se to desilo dok je primalo infuziju, koja je bila iskljucena u istom trenu, da bi je ponovo dobila poslije sat vremena i to 500ml u dva sata, 2 boce bikarbonata i onda veoma spore infuzije:"radi odrzavanja vene". Zasto bi neko odma dao (i) vazopresore prije davanje tekucine i sto bi time postigli ne znam, tlak je bio 100/60, a frekvencija otkucaja srca medju 186 i 192/min. POTPUNO JE JASNO DA JE DJETETU TREBALO ODAMH I PUNO INFUZIJE, JER, DOK JE POČELA DOBIVATI INFUZIJU, VEĆ JE BIL UPALA U HIPOVOLEMIJU. ONDA SU JOJ, NAKON POČETNOG PREISPITIVANJA SITUACIJE, PUSTILI 500 ML U VRLO KRATKOM VREMENU (250 MG/H) I VRLO BRZO, DA NAPUNE TU CIRKULACIJU. NE ZNAM ZAŠTO BI NETKO ODMAH DAO VAZOPRESORE. REKAO SAM DA SE DAJU KADA NADOKNADA TEKUĆINE NIJE DOVOLJNA ZA USPOSTAVU CIRKULACIJE.
3. Ljekar nije "navodno" i nije SPOMENUO kardiogen šok, nego je TVRDIO da je kardiogen šok, a meni nije bilo potrebno nista dokazivati, nego samo opet vidjeti svoje djete zivo i zdravo. I ne volim kad opet pokusavate napraviti vlastitu dramatizaciju nastana, pa radi one koje citaju ovo, reci cu da nisam se "nešto kod kreveta svoje djevojčice prepirala s liječnicima o vrsti šoka", nego sam se jedva odrzavala na nogama od straha i iznemoglosti i jedva sam uspjela pitati sto se to desava sa mojom djevojčicom! VI TVRDITE DA JE ON TVRDIO, A JA VAM KAŽEM DA JE TO MOGLO TRAJATI NAJDUŽE 1 H, DOK SU PREKINULI INFUZIJU, I DOK NISU SHVATILI DA JE OPET MORAJU DATI VIŠESTRUKO VEĆOM BRZINOM. SAMO U TOM PERIODU MOGAO SE TAJ LIJEČNIK KOLEBATI I "TVRDITI" DA JE TO BIO KARDIOGENI ŠOK. POSLIJE TO NITKO NIJE SPOMENUO, I NE VIDIM RAZLOGA DA NA TOME INZISTIRATE, JER POKUŠAVATE NA SVAKI NAČIN BITI UK PRAVU, A NISTE.
4. I opet da moje bude krivo zar ne, ali: hipovolemicki je jedan tip i jeste da prilikom septickog šoka postoji relativna hipovolemija, ali septicki je drugi tip šoka i ustvari sve vrste šoka zahtevaju punenje cirkulaciju tekućinom, sto hitnije.
(" Septic shock actually has components of several groups including distributive and cardiogenic"-http://homepage.mac.com/tegtmeyer/residents/shock.html). PRVO, OVAJ LINK NE RADI. DRUGO SEPTIČKI ŠOK U DJETETA S PRETHODNO ZDRAVIM SRCEM I U POČETNOJ FAZI NEMA VEZE S KARDIOGENOM KOMPONENTOM. A SMRT OD ŠOKA, UVIJEK JE NA KRAJU KARDIOGENA, BEZ OBZIRA NA ETIOLOGIJU, ALI DO TOG KRAJA JE PUT IPAK MALO KOMPLICIRANIJI.

U KRVIU STE U SVAKOJ POJEDINOJ INTERPRETACIJI I PONAVLJAM PO STO PUTA DA JE JAKO LOŠE KADA PACIJENTI ILI RODITELJI POKUŠAVAJU SUPSTITUIRATI STRUČNJAKE, A ONDA, DA BI BILI U PRAVU, A STALNO VISE UZ KREVET I ZAPAMTE SAMO ONO ŠTO SE NJIMA ČINI RAZUMLJIVIM, A U STVARI NE RAZUMIJU JAKO PUNO, IMAJU FIKSACIJE OD KOJIH SE NE MOGU ODVOJITI, I GNJAVE, STALNO, KAO NPR. VI O TOM KARDIOGENOM ŠOKU, O KOJEM JE MOGLO BITI RIJEČI SAMO IZUMEĐU ONOG ZAUSTAVLJANJA I OPET PROPUŠTANJA INFUZIJE, PA ONDA ONOM O IZRAČUNAVANJU GUBITKA TEKUĆINE (A NEMATE PODATAK TAJ ČAS, JER GA NE MOŽETE IMATI, OSIM DA RASPORITE DIJETE I POGLEDATE U CRIJEVA), ITD., ITD. OVAKO, IZDALEKA, ZA VAS JE AMERIKA DOSTA NAPORNA, ČIM VAM SE DIJETE RAZBOLI, NEKI VAM DOKTORI ODLAZE NA PUTOVANJE, I BAŠ NJIH BRIGA, OSTAVE ONI DIJETE U ŠOKU NA ODJELU, A TLAPE O KARDIOGENOM ŠOKU, I NA KRAJU, DIJTETE IPAK OZDRAVI. MIRACULOUS!

momazic

Postovani doktore, za jednog stucnjaka i akademski obrazovanog gradjanina vrlo ste neodgojeni i neprijateljski nastrojeni prema onima koji od Vas traze savjet.

veljaca

Zasto insistirate da prepricavate nesto sto sam JA dozivela, jer JA sam bila tamo, JA sam cula, vidjela, prosla?Kako znate dali "POSLIJE TO NITKO NIJE SPOMENUO, I NE VIDIM RAZLOGA DA NA TOME INZISTIRATE, JER POKUŠAVATE..."? Jeste, spomenuo je nekoliko puta i sljedeceg dana! A meni je vrlo drago da je bio u krivu! I nikad nisam rekla da su jekari "otputovali i bas ih briga", nego totalno suprotno! Ljudi su napravili su sve sto su znali i mogli!