Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krpelj

dunjaiana

Poštovani,
imam curicu od 10 mjeseci.Danas smo bili na izletu u jednom selu 30 kilometara od Osijeka.Kada smo je večeras spremali za spavanje na vratu smo otkrili krpelja, otišli kod dežurnog doktora u Dom zdravlja i tamo joj je doktorica izvadila krpelj.Zanima me je li joj taj krpelj mogao prenjeti neku bolest iako je izvađen cijeli i nije bio duže na vratu od 6 do 7 sati.Curica je redovito cijepljena prema kalendaru cijepljenja za tu dob.
Puno hvala.

Darko Richter, dr. med.

Mogao bi prenijeti krpeljni proljetno-ljetni meningoencefalitis i boreliozu (lymesku bolest). Pitajte epidemiologe u Županijskom zavodu za javno zdravstvo kakva je situacija u Osijeku i tom području glede infestacije krpelja uzročnicima spomentuih bolesti. Mislim da tamo nema virusa meningoencefalitisa, a za boreliozu baš nemam nikakvog pojma o lokalnoj situaciji.

Bumbica

Poštovani doktore, cijepila sam djecu protiv krpelja cjepivom FSME pa me zanima protiv kojih bolesti on štiti? I dobije li se imunitet nakon dva cijepljenja?

Darko Richter, dr. med.

Joj, joj, joj .... cijepila sam dijete, ne znam protiv čega. Da je u obaveznom programu, još bih pomislio da ste slijepo slušali državne epidemiologe, i obavili svoju građansku dužnost prema djetetu i društvu. Ali, cijepiti FSME, i ne znati što ste radili, to mi nije sasvim jasno. Ne znam da li se isplati odgovoriti?
Možda da mi malo pojasnite pitanje? FSME je cjepivo za krpeljni meningoencealitis, i ne znam zašto bi on, npr. štitio od malarije?

Bumbica

Ma ne, mislila sam protiv kojih bolesti štiti koje prenosi krpelj? I dobije li se imunitet nakon dva cijepljenja ili tek nakon zadnjeg tj. trećeg?

Darko Richter, dr. med.

Pa može štititi samo od one bolesti za koju je cjepivo, ne od drugih. A to je krpeljni meningoencefalitis.
Za punu zaštitu treba 3 doze.