Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krvna slika

abmirna

Poštovani Dr. Darko, moram da izrazim iskreno zadovoljstvo koje sam osjetila kada sam nakon nekoliko godina pauze otvorila ovaj portal i vidjela da još uvijek redovno odgovarate na naše upite. Iskrene čestitke za entuzijazam, dosljednost i naravno profesionalnost.
A sada, pitanje:
Moja djevojčica ima 8,5 godina. Zadnjih mjeseci u nekoliko navrata je imala obilno lučenje iz nosa ( raznih boja) koje smo liječili antibiotskim kapima na bazi eritromicina koje prave u apotekama, ovdje u Sarajevu.
Nakon kapi, do sada već u dva navrata, lučenje vrijeme prestane a onda - opet. Nismo radili nalaz brisa.
Trenutno je opet prisutno, kao i bljedilo.
Danas je urađen nalaz krvi i pokazuje sljedeće:
WBC 11,2 K/uL
NEU 6,83
LYM 2,85
MONO 1,20 ( 0,00-0,90)
EOS 0,235
BASO 0,095

RBC 4,92 M/UL
HGB 14.7 g/dl
HCT 41,2%
MCV 83,7fl
MCH 30pg
MCHC 35,8 g/dl
RDW 11,8%

PLT 339 K/ul
MPV 7,28 fl
PCT 0,247%
PDW 17.8 10(GSD)

željezo 16.5 umol/L
TIBC 64,2 umol/L
UiBC 47,70 umol/L

Sedimentacija: 7/17

Znam da je opširno ali, na žalost, ne znam šta sve može biti važno.

Laičko pitanje, mogu li ovi povišeni leukociti i monociti biti od infekcije u nosu (bakterijska?) i o čemu govori povišen MCHC?
DA li još nešto primjećujete?
Lijep pozdrav,
Mirna HaSANBEGOVIĆ

Darko Richter, dr. med.

Primjećujem da je krvna slika uredna, kao i da se pogrešno liječi.
Nikakve antibiotske kapi u nos ovdje ne pomažu.
Ja bih joj dao obični antibiotik na usa, u obliku sirupa, npr. Sumamed, kroz 5 dana, i u nos APSOLUTNO ništa. Antibiotik zato, jer se uz ovako dugo curenje iz nosa može raditi o sinuitisu, pa da se to riješi. Inače, nos obično curi kada se u njega uporno nešto kapa. Onda to mora iscuriti van, na ovaj ili onaj način. Zato kažem da dalje u nos ne stavljati APSOLUTNO ništa. Samo svježi zrak s Jahorine.