Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Krvna slika

Vesna

Imam curicu (4 mjeseca) koju isključivo dojim. S 3 mjeseca je vadila krv.
Rezultati su slijedeći
L 12 0, E 3 60, Hb 103, HF 0 304, MCV 84 4, MCH 28 7, MCHC 341, T 412
Možete li mi komentirati vrijednosti koje ne odgovaraju njenoj dobi.

Još me zanima koliko treba davati sirupa Ferrum Lek. Naime količina koju nam je pedijatrica dala (pola žličice) ne podudara se s onom iz uputa.

Unaprijed hvala !

Dr. Darko Richter

Za ovu dob i način prehrane, nalazi crvene krvne slike su na donjoj granici normale, ili malo ispod. Zato je dobro da dobiva željezo. Koliko vi mislite da bi dijete trebalo dobiti Ferrum Lek-a?

Vesna

U uputama sam pročitala da se djeci do 12. godine daje 3 mg željeza/kg tjelesne mase na dan, a da mala žlica 5 ml sirupa sadržava 50 mg.

Nama je pedijatrica prepisala pola žličice na dan. Što je 25 mg željeza.
A beba mi ima 5240 g, pa je to malo više od 15 mg.

Pri tome mislim na onu žličicu i kapaljku koje dolaze sa sirupom.

Pozdrav !

Dr. Darko Richter

Dobro. Sada trebate znati da dnevna potreba za željezom odraslog muškarca iznosi oko 1 mg, žene s redovitim menstruacijama 1,5-2 mg, a djeteta koje intenzivno raste (dojenčeta) oko 2 mg, s time da je i malo viša u dojenčeta koje je isključivo dojeno. No, od ukupno uzete količine željeza u hrani, kroz crijevo se u organizam upije jedva 10%. Tako da, ako vaše dojenče uzima 25 mg željeza, to na kraju ispadne oko 2,5 mg. Evo zato ste dobili 1/2 žličice od 50 mg, jer je dnevna potreba vašeg djeteta oko 2 mg, ili, s obzirom da je dojeno, za nijansu viša.
A sada jedan moj komentar: u mnogim razvijenim zemljama uz lijek nikada ne dobivate opširni listić kako je slučaj, npr., kod nas, i o dozi uvijek piše da će vam je odrediti vaš liječnik, a nikada ne piše točno tolika i tolika (jer ona jednostavno nije uvijek i za svakoga jednoznačna). Jednostavno vjerujete liječniku, a ako mu ne vjerujete, odete drugome. To je vrlo jednostavno. I sve dok se i kod nas ne uspostavi odnos povjerenja, i dok ljudi ne shvate da svoga liječnika mogu kontrolirati jedino po tome da li im stvarno pomogne, ili odmogne, pa mu ostanu vjerni, ili odu drugome, sve na civilizirani način, mučit će se pokušajima da ga kontroliraju na način na koji to nikada do kraja ne mogu učiniti. Nadam se da sam vam i ovim komentarom pomogao, barem za ubuduće, što ne znači da ne trebate postavljati pitanja.

Vesna

Hvala na odgovoru. Eto sad sam nešto naučila o apsorpciji željeza. Ja sam matematički tip i volim pročitati upute kad ih već dobijem. Pa me to zbunilo. A i ovo mi je prvo dijete, prvi pedijatar i prvi problem, pa sam i tu osjetljivija.