Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krvna slika

slobodan

Doktore,bili smo danas na redovnoj kontroli i pedijatar je rekao da nasa kcer od 7 meseci ima "blagu anemiju".Malo nas je to zabrinulo i zato vas molim za misljenje.Dajem vam u prilog i dva rezultata analize kcerkine krvi(analize su radjene u privatnoj laboratoriji).
Rezultati: 28.07.2003. 23.09.2003.
leukociti 9,4 10,0
eritrociti 4,27 4,26
hemoglobin 110 109
hematokrit 0,34 0,35
trombociti 312 418
MVC 80 82
MCH 26 26
MCHC 32 31

Kao sto vidite postoje neke razlike i ako mozete dajte nam neki savet.
Inace pedijatar nam je rakao da pocnemo da koristimo,zbog hemoglobina,C-vitamin i neke kapi gvozda(necitko je a pocinje sa Orfe...).DEvojcica se dobro oseca i sa njom nemamo nikakvih problema,jede normalno(malo vise) ima 8,7 kg,spava normalno,i sa ovoliko meseci hoce da stoji na nogama i ako nam to ne preporucuju za taj uzrast(kupili smo joj zbog toga i Ciciban patofne).

Ovde ima nekoliko pitanja,pa nam dajte savet.
Unapred vam HVALA!!!

Dr. Darko Richter

Nalazi su praktički identični, i pokazuju rubnu slabokrvnost, odnosno, još su rubno normalni. Hemoglobin u dobi od 6-12 mj. bude najmanje 110 g/L, hematokrit 0,33, a MCV 82 fL. No, ako dijete "buja", tj. inače dobro jede i brzo raste, tada, ukoliko je eventualno rođeno s nešto manjim rezervama željeza (da li je majka u trudnoći bila anemična?), i ako je dojeno (u majčinom mlijeku ima relativno malo željeza, tek minimum koji bi trebao), treba nadopunu željezom (npr. Orferon kapi), jer bi oko 9. mj. moglo manifestirati pravu anemiju. Zato bih se složio s vašim pedijatrom i kroz 1-2 mj. davao Orferon kapi, npr. 2 × 5 kapi dnevno), a potom kontrolirao krvnu sliku.
Što se tiče stajanja, ako hoće da stoji, neka stoji, noge će joj biti onakve kako je zapisano u genima, uz napomenu da morate prevenirati rahitis davanjem vitamina D svakodnevno (daje se i onima koji stoje i onima koji leže). Hoćete li je vezati, pa da ne mrda?

slobodan

Doktore,jos jedanput hvala na odgovorima.

Supruga mi od pocetka nema mleka ,tako da smo od samog pocetka koristili Aptamil 1,a sada Aptamil 2.Pa nam je i zato malo cudno da je zeljezo opalo,jer ga u ovom adaptiranom mleku ima?!?
Bez obzira na sve sigurno cemo vec od ponedeljka da krenemo sa terapijom pa cemo videti sta se dogadja.
Sto se tice vitamina D,dajemo ga od samog pocetka.

Hvala vam,na savetima zato sto vrede(inace citam i druge odgovore).
Nastavite ovako.