Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kupanje u bazenima

mmarija

Poštovani, dječak od 9 godina nakon kupanja u bazenu, bizovačke toplice, poslijepodne žalio se na peckanje na testisima i piši. Testisi crveni, a na doljnjoj strani penisa ima sitne potkožne prištiće. Molim savjet, pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Kakve to ima veze s kupanjem? Kupa se, vjerojatno, više puta tjedno.
Ako vas zanimaju kožne promjene, najbolje je upitati dermatologa, na ovom forumu.

mamatina

Postovani Dr Richter,

mi imamo onaj bazen za kucnu tj vrtnu upotrebuhappy Muz svake godine stavlja u njega hlor i jos neke dodatke protiv algi (ne znam ni kako se zovu ni sastav poso je bacio kutijusad). Da li moze stetiti decaku od 21 mesec kupanje u toj vodi s obzirom da se u jednoj epizodi Dr House dete razbolelo jer je decija koza propusnija od odrasle pa je kroz nju usao neki hormon kojim se otac mazao za ne znam sta (ako se ovo uopste temelji na cinjenicama...), a ovo protiv algi...hm...verovatno ce Vas zanimati sta je to uopste, ali ja se evo nadam da Vi mozda nekim slucajem znate sto se to stavlja u bazene protiv algihappy ? Hvala

Darko Richter, dr. med.

Klor je iritans, i za kožu, a još više za pluća i oči.
Sve ovisi o tome koliko ga stavite. O algama i tvarima protv algi ne znam puno, osim da su to neke vrste pesticida ili nešto slično.
Isto vrijedi za CO2, cijankalij, sol, svinjsku mast, itd.
Dosis sola facit venenum = Samo doza čini otrov (Paracelsus, 16. st.).