Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Legg Calve Perhesova bolest

Sanja

MAjka sam šestogodišnjeg dječaka koji od 5/2003 ima dijagnosticiranu Legg Calve Perthesovu bolest. Kako je ta bolest dosta rijetka, a hrvatske literature na Internetu o ovoj bolesti ima vrlo malo, bilo bi mi drago da mi se javi netko tko je imao ili ima ovu dijagnozu.

Pozdrav iz Dubrovnika

Dr. Darko Richter

Radi se o aseptičkoj ili avaskularnoj nekrozi glavice femura - prevedeno na hrvatski: glavica bedrene kosti koja ulazi u zglob kuka u svom većem ili manjem dijelu doživjela je neku vrstu "infarkta" tj. prekid adekvatnog protoka krvi i prehrane. Zbog toga je došlo do odumiranja koštano-hrskavičnog tkiva u glavici bedrene kosti, koja se vjerojatno malo spoljoštila, i što je uzrokom bolnosti, smanjene pokretljivosti i šepanja. Vrlo je važno da shvatite slijedeće: kroz oko 2 godine dođe konačno do revaskularizacije tog područja, ali do tada valja U NAJSTROŽEM SMISLU RIJEČI SLUŠATI ORTOPEDA I FIZIJATRA kako bi postojeća oštećenja ostala što manja. Postojeća oštećenja su stvarna, i tu se ne treba zavaravati, jer inače bolest ne biste klinički niti prepoznali. To vam naglašavam kako biste bili svjesni da se u tekućem periodu bolesti "piše" konačna prognoza većeg, ili, nadajmo se, manjeg trajnog oštećenja.