Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Mali priraste tezine

ruzicka

Postovani, molim vas za strucno misljenje o navedenoj temi. Imamo sina od 4,5 mjeseca, trenutno je na 5400g/61cm, dok je na proslom pregledu od prije dva mjeseca imao 5100g/56cm. Rodjen je sa 3500/51.
Iskljucivo je dojeno dijete, i dojim ga na zahtjev. Nema zdravstvenih problema, ali su se stolice pocele javljati rjedje, ponekad prodje 2, a nekad i tjedan dana bez stolice. Sa 3 mjeseca pocele su muke za zubicima, postao je jako razdrazljiv, smanjio je dnevno spavanje na nekoliko puta dnevno po 20 min. Nocu je spavao uredno, 10 h, sa nocnim dojenjem svaka tri sata.
Sa 4 mjeseca povecao je broj podoja, na svaka 1,5-3 h. Nakon dojenja bljucne (pretpostavljam da to znaci da nije gladan, ili sam u krivu?) sto do sada nikad nije radio. postao je nemiran na dojci, sisa mirno samo kad mlijeko krene, oko 5 min. Sada ga "tjeram" da jos sisa, bar 5 minuta, jer mi se cini prekratko. Pedijatar je rekao da je duzina u redu, i da on dobro izgleda, iako nije bucko. Prepisao mu je 2x2,5ml dnevno Legofer, "za svaki slucaj, mozda je malo blijed".
Brine me njegov mali prirast tezine, i sto mi savjetujete u mom slucaju? Zelim iskljucivo dojiti 6 mjeseci, ako bude bilo moguce. Ne znam je li relevantno, ali od 2.mj na stopalima nosi ortozu koja tezi 500g, 23h dnevno.

Darko Richter, dr. med.

Nije pravo pitanje za mene. Te grame i dekagrame možete sjeckati sa svojim pedijatrom, ako ima živaca.