Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

meningitis

sanja

MOLIM VAS,IMAM 18,5 GOD.,ZANIMA ME DA LI OD MENINGOKOKNE SEPSE OBOLEVAJU SAMO DECA ILI OSOBE MOJIH GODINA I STARIJE OD MENE I IMA LI DOBAR IMUNITET ULOGU U PREVENCIJI OVE BOLESTI I KAKO GA POSTIĆI?BUDUĆI DA MENINGOKOKA KOD NEKIH OSOBA U ROKU OD NEKOLIKO SATI DOVODI DO SMRTI,DA LI SE,UKOLIKO SE SIMPTOMI OTKRIJU NA VREME,MOŽE IZBEĆI SMRTNOST I KAKO PREPOZNATI TE SIMPTOME?UNAPRED HVALA.

Dr. Darko Richter

Od meningokne bolesti (sepsa, gnojni meningitis) obolijevaju prvenstveno djeca u dobi od 6 mj.-2 godine, no moguće je da oboli osoba bilo koje starosti, npr. studenti u internatima, vojnici u vojarnama, jer su tu smjeđteni "na gusto" i klica se brzo širi, te bolest bukne na kod onih pojedinaca koji nemaju imunost prema meningokoku. Po tom pitanju možete se samo cijepiti, a to se i radi npr. u Americi, kod regruta i studenata u internatima. Meningokokna bolest doista ide vrlo vrlo brzo, no obično se poajvi visoka temperatura , a ur oku od par sati kolaps cirkulacije i krvarenja u kožu - tada je već teško biti posv eoptimističan. No, u početku, ako netko ima visoku temperaturu, osjeća se slabo, povraća, ili počinje uočavati sitne krvave točkice na udovima ili u usno šupljini (petehije), a zna se za meningokoknu prisutnost, a da npr. nema gripe, nema se što čekati: antibiotik, obično penicilin, ceftriakson ili sl. i obilna infuzija su kritično važni za sprečavanje ireverzibilnog septičkog šoka. U praksi sam imao dvoje djece s meningokoknom bolesti, sva je sreća da sam, a radilo se o jednom dojenčetu i jednom djetetu od 18 mj., uočio te sitne petehije u gluho doba noći kada su nam ih doveli na pregled zbog temperature preko 39 st. C. Dobili su visoke doze antibiotika i obilno infuzije, u ono vrijeme smo dali i plazmu, i premejestili ih na zaraznu kliniku, gdje su potvrdili da djeca imaju meningokoknu sepsu, no i to da su već "izvučena". Zašto ovo pričam: ne da se hvalim, imao sam ludu sreću, već zato da vam kažem da postoje svi uvjeti da se meningokokna boest preživi, uz uvjet da se na vrijeme liječi klica i šok, a vrlo jednostavnim mjerama. Ako se propusti samo nekoliko sati, bolest je tako nagla da onda i smrtnost postaje vrlo visokom.