Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Molim pomoć, očitanje nalaza

Iispričavam se ako se poruka pojavi dva puta, kompjutor se "zaledio".

Poštovani dr Ricther
Nakon cijepljenja protiv heptatitisa B (druga doza) vezano s tim ili ne, moje je dijete počelo povraćati uzastopno u trajanju od jednog dana i žaliti se na bol u trbuhu. Nakon dana i pol simptomi su se smirili, no javilo se žutilo sklera. Nakon obrade u Inf. klinici, rečeno nam je da je to genetski!! Uvjeravam Vas da žutila do sada nije bilo.
Na prvom pregledu – prije pojave žutila u DZ:
L-12,8 (seg 74, mo 6.3, ly 19.7)
HB 137, Htc 0.41, E – 4,76
CRP 47
Bris grla na Streptokoka A – neg
Terapija samo simptomatska

Na drugom pregledu, nakon pojave žutila u Klinici za inf. bolesti:
Bilirubin ukupni 29.9
Bilirubin konjugirani 7.8
Bilirubin nekonjugirani 22.1
AST – 22
ALT- 26
GGT – 28
LDH 154
WBC – 6,8 NE 50.6, Ly -32%, MO 0.7, EO 0.3, BA 0.1
RBC – 6.32, HGB 159, HCT 0.461, MCV 86.6, MCH 29.8, MCHC 344, RDW 12,6

Trebamo li učiniti kontrole ili čekati da to samo prođe. Hvala VAm.

Darko Richter, dr. med.

Vidi prvi odgovor, a na dodatno pitanje rekao bih: ipak treba svakipatološki nalaz ispratiti do normalizacije. Jednog dana treba otići do dječjeg gastroenterologa, i konzultirati se o ovim nalazima i pojavi žutice. Vjerojatno se radi o morbus Gilbert.,ili Gilbert's disease, ili familial unconjugated hyperbilirubinemia.