Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

NALAZ URINA

SUAD

ŽELJELA BI ZNATI DALI SU MI NALAZI URINA UREDU
IZGLED zaprašen
BOJA žuta
PH kisela
BJELANČAVINE tras
KRV neg
8-10 L masa bakterija

Darko Richter, dr. med.

Ne znam.

OFF

KRV +
BILIRUBIN NEG
UROBILINOGEN NORM.
KETONSKI SPOJEVI NEG.
PROTEINI NEG.
NITRATI NEG.
GLUKOZA NORM.
REAKCIJA 5,0 (4.5-8.0)
SPEC. TEŽINA 1.032
LKC +
IZGLED LAGANO ZAMUĆEN
BOJA ŽUT

SED. LKC 15 (ž.0-5)
SED. ERC 4 (0-2)
SED. LKC U NAKUP. /
SED. ERC U NAKUP. /
SED. EPIT. ST /
SED. EP.ST-BUBR. TUBULAR. /
SED. EP. ST- PRIJELAZNE /
SED. EP.ST - PLOČASTE 1
SED. CILINDRI /
SED. BAKTERIJE NEŠTO
KRISTALI /
SED. SLUZ MASA
SED. OST. ELEM I /
SED. OST. ELEM II /

Poštovani,

radi se o mojoj kćer, skoro 7 godina. Nalaz je rađen zbog upisa u prvi razred. Od doktorice smo dobili uputu da ponovimo nalaz. Nakon 5 dana ponovili smo nalaz urina koji je skroz uredan. Dali je moguće da od gore prepisanog nalaza, nakon 5 dana dobijemo uredan nalaz? Vjerujem da je nekakva greška u pitanju, doktorica je ovaj zadnji uredan nalaz "uzela" kao valjani, a da je ono prije bila vjerojatno nekakva greška. Meni je zbilja nevjerojatno da je to prošlo samo tako. Ono što mene muči je to, koji je ustvari od ta dva nalaza bio valjan? Dali se događaju takve pogreške kod očitavanja nalaza i dali je moguće da se nalaz toliko promjeni u par dana?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ovaj nalaz je graničan obzirom na nešto povećan broj upalnih stanica (leukocita). Najčešće je riječ o upalnim stanicama sa spolovila a ne iz mokraćnih kanala. Stoga je potrebno uzeti urin nakon dobre toalete (najbolje isprati spolovilo tekućom vodom) te se pusti da nešto mokraće oteče i ulovi se tzv. srednji mlaz. Ako je dijete bez smetnji i nije imalo do sada upale mokraćnih kanala nije nužno ponavljanje pretrage. No ako ste zabrinuti, ne bi trebao biti problem ponoviti pretragu. Obratite pozornost na izgled spolovila, nerijetko se u vrućim danima javlja crvenilo i tada je veća vjerojatnost da ćete imati ovakav nalaz.