Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pad glavom na beton

ciciban Q

Postovani primarijusu,nama je danas 15mjesecno dijete palo glavom na beton,tako sto je pri padu prvo sjelo i tek onda udarilo zadnjim dijelom glave od beton.Malo je zaplakalo i mi smo ga smirili i na putu do kuce smijao se i bio veseo da bi po dolasku u kucu brzo zaspao jer mu je bilo i vrijeme za spavanje.Eh sada ja neznam sta da radim, znam da moram da pazim na ponasanje, povracanje,neobjasnjivu pospanost,nnekoordinirano hodanje i velicinu zjenica itd da ne nabrajam jer naravno vi to znate.Meni se sada to cini kao vjecnost jer bih ja voljela odmah da znam jel mu ista jos pogotovo sto sam citala o tim mozdanim krvarenjima i tim hematomima ,tako da sto se mene tice ja bih ga odvela u bolnicu al ova okolina oko mene uporno govori ma nije mu nista,ma sta ce mu biti itd.Sta mi Vi savjetujete da uradim jer me izludjuje ta okolina valjda oni misle da bi dijete urlalo od boli da je nesto to tako opasno a ja im nemogu dokazat da nisu u pravu i vazda isto pricaju joj koliko su djeca upadala pa im nije nista ili tipa nije mu ni prvi ni poslednji put da se udari.Doduse nije mu prvi put ali je prvi put na beton da udari glavom i to tako da je se cuo taj odvratni tupi zvuk i nije to tako bezazlen udarac bio.Mozetel mislit moju reakciju bila sam blijeda ko krpa i sada Vama pisem a neznam sta da radim i opet od Vas nesto ocekujem da mi kazete a neznam ni sama sta,tako me je strah,a ova okolina koja me okruzuje toliko me razdrazuje i cini jos nervoznijom od svojih komentara da nekazem glupih.Duboko Vam se izvinjavam sto sam Vam dosadna al sta cu Bogami se jako brinem posto znam da svaki udarac na glavu je potencijalno opasan.Puno Vas pozdravljam i zahvaljujem na svemu sto napisete.

Darko Richter, dr. med.

Što da vam ja kažem na sve što ste napisali?
Ako vi više brinete o sebi, nego o djetetu, onda to sve kaže, i ja vam tu ne mogu pomoći.

ciciban Q

Postovani primarijusu,prvo da Vam se zahvalim na Vasem odgovoru.Vas odgovor i nisam bas najbolje shvatila jer je meni moje dijete na prvom mjestu i njegovo zdravlje.Mi smo jucer posjetili pedijatricu jer meni djavo nije dao mira i pedijatrica ga je pregledala i dala uputnicu za snimanje glave u slucaju da primjetim neke od vec predhodno navedenih simptoma.Pitala sam je za ta krvarenja i te hematome koji mogu nastati tek kasnije na sta je ona meni odgovorila da sve ako ce se nesto i desiti desit ce se u roku 24h.Mene sada to zbunjuje jer sam citala neke Vase predhpdne odgovore na slicna pitanja u kojima odgovarate da taj subduralni hematom nastaje tek poslije pa mi nije jasno kako je ona onda to ona podvukla za ta samo 24h.Da spomenem da mi je jedan hirurg ispricao ta je jedno dijete palo s bicikla i da roditelji nisu odmah nista primjetili vec tek nekada poslije veliku razliku velicine zjenica i spomenuo je to da kada se desi mozdano krvarenje da to ide kap po kap a ne bukne od jednom krv takop da znam da ste Vi i hirurg u pravu ali nije mi jasna sada ta pedijatrica sa visegodisnjim iskustvom.Na kraju krajeva to vise nije ni bitno nego dajte molim Vas reci te mi koji bi to bio krajnji rok za posmatranje dijeteta vezano za to krvarenje,dali je to mjesec dana isl.Da Vam iskreno kazem meni dodje da odvedem dijete na snimanje glave jer se jako plasim svih tih posljedica od udarca,da Vam napomenem da se dijete normalno ponasa al mene je i dalje jako strah.Jos da Vam kazem da ta okolina koja me obasipa glupim komentarima su moj muz,moja mama i moj tata.Puno Vas pozdravljam i hvala jos jednom za Vase odgovore pa kakvi oni god bili ali ja imam potrebu da vam se obratm pa kakav god odgovor dobila od Vas.

Darko Richter, dr. med.

Moj se dogovor odnosio kako na prvo, a može se odnositi isto tako i na ovo drugo vaše pitanje u kojem objašnjavate svoje stanje duše. O tome niti najmanje ne ovisi dobro vašeg djeteta.
Vaša drica je pod onom opasnošću u prva 24 h mislila ili na parenhimna krvarenja u tkivu mozga, ili na epiduralni heamtom, koji je u djeteta te dobi vrlo, vrlo rijedak. No, za parenhimno krvarenje taj je rok doista kratak, par sati, do 1 dan. Ipak, ono što je najčešće, ako je u početku sve i dobro, to je subduralni hematom, koji se može razviti unutar par dana, par tjedana ili par mjeseci -pa sve i do koje godine, kada se s vremenom pretvori u kronični subduralni higrom.
No, ako vi morate liječiti svoju nervozu, onda dijete odvedite na MSCT glave. Vjerojatno se neće ništa vidjeti, ali to ne znači da nema subduralnog hematoma. Tako da samo pozitivni nalaz, koji u ovoj fazi sigurno nitko ne bi operirao, imao bi značenje u smislu obaveznog povremenog radiološkog praćenja.
Najbolji izlaz jest taj da vam dijete nikada ne tresne glavom u beton. Inače, praktički nikada niste sigurni, i doktori ne služe da paze da vaše dijete nikada ne lupi o pod, niti da si roditelji dozvoljavaju da im dijete lupi glavom o tvrdo, jer, kao, uvijek ima tamo neki CT i neurokirurg, zlu ne trebalo.
A što bi bilo da je dijete lupilo glavom o pod, dok vas ili nikoga tamo nije bilo? I da je zaplakao, i dok ste svi dotrčali, sjedio. I što onda? Što biste mu tada dali slikati? Ili biste mu ponudili bočicu čaja?
.

ciciban Q

Postovani primarijusu,samo kada bi znali koliko ste me obradovali Vasem odgovoru od kojeg sam makar nesto saznala,hvala Vam velika.Moram ovom prilikom i da Vam kazem da mi naseg djecaka nepustamo ni sekunde iz vida ali u tom trenutku kada je djecak padao nije se ni on sam snasao jer da je docekao bi se na rukicu a kamol mi roditelji da stignemo da sprijecimo pad koji je se desio pola metra ispred nas.Postovani priarijusu ja Vas sada molim da mi budete veliki drug i da mi kazete nesto vise o tom subduralnom hematomi tj koji bi simptomi bili tog subduralnoh hematoma koji je se stvorio da bi roditelji mogli nesto poduzet primjecujuci nesto drugacije na dijeteu.Molim Vas da mi odgovorite tj napisete te simptome jer Vama to neznaci mnogo a meni znaci kao velika kuca.Moj sin se sada normalno ponasa al sada mi njega citavo vrijeme drzimo za rukicu od straha da ne padne na taj odvratni beton.Ja Vas sada mnogo pozdravljam i zelim Vam sve najbolje kako sebi tako i Vama od srca.Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Inapetencija, povraćanje, pospanost i razlika u veličini zjenica (poveća se i ukoči - tj. ne suzuje se na svjetilo - ona zjenica koja je na strani subduralno ghematoma. No, ovo sa zjenicama je već hitna indikacija za operaciju.

ciciban Q

Postovani primarijusu,hvala vam od sveg srca za odgovor,samo mi molim Vas odgovorite dali ima veze s tim padom sto je mom djecaku jutros oko 3h pocela curiti krv iz nosa,prvi put mu se to desava,u sobi gdje boravi ima grijanje i poprilicno je suh vazduh,ovo navodim da imate u vidu jer tamo sam sada citala da hoce poceti curit od suhog vazduha.Jos jednom Vam se zahvaljujem mnogo i puno Vas pozdravljam i zelim Vam Sretan Uskrs i jos mnogo godina da ih docekujete.Sve najbolje.

Darko Richter, dr. med.

Ne znam da li ovo krvarenje na nos ima veze s padom. S obzirom na više dana razmaka, mislim da ne.

ciciban Q

Postovani primarijusu,evo mene opet na ovoj temi u vezi padova na glavu.Vjerovatno sam ja majka koju najvise zabrinjavaju udarci u glavu,naime moj sin skoro ce mu dvije godine prije dvije sedmice imao pad na glavu s tim da je ovaj put situacija se odvila u kuci i direktno je s nogu pao unatraske na potiljak.Nije povracao niti pretjerano spavao i sve je do sada u redu,medjutim ja mu stalno gledam zjenice koje reaguju na jaku svjetlost mislim suze se momentalno a isto tako sam primjetila da kada su mu rasirene da je jedna malo veca pa sad neznam dali to moze da bude daj subduralni hematom koji se razvio a da nema nikakvih vec poznatih simptoma.Razmisljala sam dali da Vas to pitam jer nisam sigurna sta cete mi odgovorit ali eto preovladavao je moj materinski strah.Dijete je veselo , pravo je ziv i jede, medjutim sto se tice jela vazda ga moramo zabendjijavat da bih pojeo obrok.Toliko sam isprepadana tim subduralnim hematomom da sam ga meni se cini pocela sanjat od muke.Hocetel biti ljubazni kao i uvjek pa mi reci dali moze prvo to sa zjenicama da se pojavi a inapetencija mucnina povracanje i pospanost tek poslije ili vec kako to ide,odnosno jel bilo takvih slucaja kod vas u praksi,ili mi jednostavno recite da pretjerujem i da ne gledam dijetetu zjenice,svaki odgovor mi je dobrodosao.Unaprijed se zahvaljujem i zelim sve najbolje.

Darko Richter, dr. med.

Skori je sigurno da pretjerujete, no naravno, skoro, ne znači i 100%.
Međutim, opet da vam kažem: zjenice (proširena na jednoj stgrani) su obično kasni znak, i prije toga dijete je već povraćalo, ili imalo smetnje svijesti, ili konvulzije. Tako da vam ne preporučujem da gledate u zjenice i da se bavite medicinom na nestručan, i potencijalno opasan način.

ciciban Q

Postovani Primarijusu,kakav sam odgovor divan i smirujuci zeljela taj sam od Vas i dobila,hvala Vam mnogo.Sasvim ste u pravu kada kazete da se petljam tamo gdje mi nije mjesto,razumljivo je jer kad pogledate koje godine ljudi potrose da bi zavrsili medicinu a tek iskustvo onda sam sasvim sigurna da ja pojma nemam ni o cemu i da se manim kucne medicine tj uperivanje baterije djetetu u ocii i donosivanje nekih laickih zakljucaka.Sto se tice tih zjenica (mozda ce Vam biti smjesno) kada ih ja pregledam i stalno gledam, nekad mi izgledaju normalno, mislim nema razlike a nekad je razlika mala,vjerovatno nestignem svojim ocima da upratim drugu dok u prvu gledam,razumjete sta Vam hocu rec i onda tako to ide u nedogled, ali od sutra vise necu obracat paznju na zjenice,dijete mi veselo,fino ga i kvalitetno najedem pa opet ne povrati kolicinu koju mu dadnem a to Vam je pun tanjir ne bas do vrha ali bi se Vi i ja mogli najest od tog,divno je napredan i rumen bas ono dijete oko kojeg se trude i puno paznje posvecuje ali ocigledno da nemozemo sprijecit neke padove koji idu uz odrastanje dijeteta ma koliko se god trudili.Vama jos jednom hvala mnogo i zelim vam sretne blagdane.

Darko Richter, dr. med.

Da, gledanjem zjenica samo svojeg djeteta, ne može se naučiti što stu to proširene zjenice. Zato bih se ja uvijek oslonio na pregled stručne osobe.

Poštovani, nadovezala bih se na navedenu temu i postavila par pitanja budući da odgovori na koje nailazim su svakojaki. 1.Može li se subduralni hematom u dojenceta otkriti UZV-om mozga? 2. Ukoliko su na hitnoj liječnici nakon pregleda djeteta ustanovili da nema potrebe za snimanjem, ima li smisla naknadno raditi neku takvu pretragu bez pojave simptoma?3. Ako se pojave simptomi o kojima govorite, da li je to već znak da je mozak oštećen? 4.može li se subduralni hematom povući sam od sebe?5. Kako izgledaju konvulzije?5.I sa koliko ste se uopće slučajeva pojave subduralnog hematoma nakon ozljede glave koja je prošla bez simptoma susreli?Mislim jel to jako rijetko ili?
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

1.Može li se subduralni hematom u dojenceta otkriti UZV-om mozga? Da i ne.
2. Ukoliko su na hitnoj liječnici nakon pregleda djeteta ustanovili da nema potrebe za snimanjem, ima li smisla naknadno raditi neku takvu pretragu bez pojave simptoma? Ako to traži liječnik, onda sigurno ima.
3. Ako se pojave simptomi o kojima govorite, da li je to već znak da je mozak oštećen? A što bi drugo to značilo? Neoštećeni mozak i ne odaje patološke simptome.
4.može li se subduralni hematom povući sam od sebe? Za one, za koje znamo, očito se nisu povukli, a da li je bilo takvih, koji su bili, pa se povukli, to ne znamo.
5. Kako izgledaju konvulzije? Ružno, a ima ih različitih, tako da ne znam na koje mislite.
5.I sa koliko ste se uopće slučajeva pojave subduralnog hematoma nakon ozljede glave koja je prošla bez simptoma susreli? Ne pravim svoje statistike u svezi s traumama mozga..
Mislim jel to jako rijetko ili? ILi, što?l

Znaci rezime pretpostavljam da ovisi o veličini može li se otkriti UZV-om, u slučaju ako se i otkrije ne bi ga se operiralo, nego bi ga se pratilo ukoliko nije dovoljno velik da ugrozi mozak, a ako ga ugrozi onda bi već imali i simptome. Jel ostavlja svaki takvi hematom teze posljedice ili postoji mogućnost da posljedica i ne bude? A mislila sam onako otprilike da se sa slučajevima subduralnog hematoma susretnete jednom dnevno, jednom mjesečno ili je to puno cesce?Konvulzije kod pojave hematoma? I zadnje pitanje, bi li intrakranijalno krvarenje prvog stupnja u onih 24-72 sata bilo popraceno simptomima ili takva krvarenja mogu proći bez ikakvih simptoma, a simptomi se pojavljuju kod nekog viseg stupnja?

Darko Richter, dr. med.

Ako se subduralnihematom ustanvoi na UZ, onda se odjuri isti čas na CT i dijete ostaje u bolnici. Što biste vi tu pratili, ako ga vidite?
Intrakranijsko krvarenje I. stupnja nema veze niti sa čime, osim s perinatalnim periodom. Dakle, ne postoji to stupnjevanje kasnije.

A bi li se ikakvo krvarenje moglo otkriti provjerom očnog fundusa ili čemu ta pretraga u ovakvim slučajevima služi?

Darko Richter, dr. med.

Moram vas ponovno razočarati. Pretraga služi jedino i isključivo doktoru koji je ordinira. Da li će se netko osloniti na ovu, na onu, ili na sve pretgrage, to je njegova stvar. U stanju duha i medicine u kojoj se mi nalazimo u Hrvatskoj danas, većina doktora odlučuje se na sve pretrage, baš zato što pred sobom imaju "primapetne" pacijente. Pa da neka se troši, neka se zrači, neka se muči. Jer tako žele oni. Sve je besplatno. Čemu ići u sukobe?

Da li bi se u slučaju pojave subduralnog hematoma fontanela ispupcila? I da li je moguće da se neki od simptoma npr. pospanost, otežano jutarnje buđenje pojave pa nestanu ili bi se stanje samo pogoršavalo?

Darko Richter, dr. med.

Sve to piše u knjigama, pa, ako hoćete studirati medicinu, samo naprijed.
Ne želim vam dati odgovor jer se radi o potencijalno opasnom stanju, koje se niti u kojem slučaju ne smije prepustiti na procjenu nekom nezalici.
Roditelji moraju znati ono što je njihovo, i doći na vrijeme do doktora sa onim što oni znaju.
Ali, za medicinu su oni preveliki neznalice, a da se sada upuštaju u procjenu simptoma subduralnog hematoma.
Dati vam na to odgovor, značilo bi dovesti se u situaciju da, unatoč svemu, nešto krene po zlu, a onda da se netko opsjeti i rekne kako doktor nije bio dovljno jasan. Jer, pacijent, kao što ste možda primijetili, nikada nije u krivu. I makar u dnu stranice stoji disclaimer, naši su ljudi krajnje nepouzdani, kao i pravosuđe. I makar, unatoč svoj toj nepouzdanosti, onome kojibi se upustio u takvo savjetovanje, n akraju ne bi ništa bilo, ipak, nije dobar osjećaj.
Vi brinite za sebe i svoje dijete, a doktori za svoj posao. Miješanja roditeljske kompetencije s medicinskim (ne)znanjem neće i ne može biti.