Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pitanje

mia

Imam sina starog 5 godina. Nisam ga vodila na pregled, ali mislim da ima fimozu.Naime kozica gotovo nikako ne ide ,a i prije kad sam uspijevala prevuci je ,ostane kao zalijepljena za jedan mali dio glavica.
Ponekad se vrh zacrveni i ja to uspijevam kremicama rijesiti.Kazite mi koliko je ev. fimoza opasna za zdravlje ,moze li se to rijesiti samo od sebe,da li je obrezivanje obavezno,i kako bi ja pripremila dijete za takav pregled i zahvat? Mnogo hvala i pohvale za sve lijecnike na ovoj stranici. M.

Dr. Darko Richter

Čim možete kožicu povući sa glavića, nema fimoze. Ono što kožicu slijepi s glavićem, to je smegma, koja se normalno ovdje nastaje, a treba je kod kupanja čistiti. Ako je došlo do upale (balanoposthitis), stavlja se antibiotska mast ili krema, kroz par dana, dok upala ne prođe. Dakle, kožicu valja o malo povlačiti prema natrag, oslobađati glavić, u toploj vodi, uz pomoć sapuna i baby ulja, dok na kraju ne bude moguće slobodno je povlačiti i prevlačiti preko glavića.