Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Poštovani dr Richter

mariap

želim Vam čestit Božić i sretnu Novu godinu.
Imam kćerku od 5 godina koja zadnja četiri dana ima nekakve lezije usne sluznice.Najprije sam primijetila dvije crvene točke s unutarnje strane obraza.Žalila se na bol pri žvakanju hrane.Mislila sam da su to afte.Jučer se počela žaliti na glavobolju u predjelu čela i umor(bila je malaksala).Navečer sam joj izmerila temp.38C ispod pazuha,dala Dalsy jer se stalno žalila na glavobolju i nije mogla nikako zaspati.Jutros se i dalje žali na glavobolju i ima temp.37,7C.Sad su joj se s unutarnje strane usana s obje strane pojavile nekakve lezije(ili su bile i prije a ja ih nisam vidila) bijele boje,odignute par mm od sluznice,jedna vel. pola cm, a druga cca 2 cm koje ju jako bole.Žali se i na bol pri gutanju ali u grlu ništa nisam primjetila(kao laik).
Inače je na profilaksi nitrofurantoin 25 mg navečer već 7 mjeseci jer ima refluks 0-1 stupnja.Prije 8 mjeseci je imala akutni cistopijelonefritis.Redovna urinokultura je rađena prije 10 dana i bila sterilna.Zbog njezinih prijašnjih problema kad dobije temp.imam običaj staviti trakicu u urin.Tako sam i jučer i svi su parametri bili u granicama normale osim leukocita i ketona kojih je bilo u urinu.Jutros smo ponovili s prvim jutarnjim urinom(jučer sam gledala navečer) i ketoni su još prisutni ,a leukociti isto,ali je obojenje leukocita manje nego jučer.Molim Vas mišljenje o tome što bi joj moglo biti i što preporučujete dalje.
Unaprijed hvala

mariap

Još bih dodala da je noću dosta kašljala,danas također i to kad legne više.Nos ne curi.

Darko Richter, dr. med.

Je li cijpeljena MPR?

mariap

Mlađe dijete(9 i po mjeseci) se jučer osulo po cijelom tijelu malim crvenim točkicama,čak i po tabanima,tu i tamo malo kašlje,ima stalno neku fibricu 38C u guzi(primjetila sam prije dva dana kad se jako oznoio).Može li jedno s drugim imati veze?

mariap

Je,16.3.2006.g.

Darko Richter, dr. med.

Treba tu pregled na licu mjesta.
Mogla bi biti rubela, a mogle bi biti i atenjuirane ospice. To bih pregledom prvo volio isključiti ili potvrditi.
Ostaju dalje kao mogućnost uvijek razne "viroze" s osipima, kada ne znamo točno što je.

mariap

Nažalost,mi nismo ni blizu Zagreba da dodjemo kod vas na pregled. Da li bi po Vašem mišljenju bilo nužno to dijagnosticirati ili bi mogli to doma odraditi bez posebne terapije? Hvala puno.

Darko Richter, dr. med.

Ma potreban je pregled. Bez toga su vaše priče samo priče, koje mogu biti iluzije, deluzije, ili stvarnost.